בין הזמנים

 

העולם עצר מלֶכֶת.
עכשיו זה כבר ברור: שלוש המילים האלה מספרות את סיפור ימי הקורונה – ימי פרידה מהעולם שהיכרנו.
ברגע זה ממש אנחנו על תֶפֶר זמנים – בין העידן שהיה, לבין העידן הבא בתולדות האנושות.
משהו מתרחש, ואין לנו מילים לתאר את ההתרחשות. אפילו הטרמינולוגיה המוּכֶּרֶת לנו, כבר לא יכולה להסבירה. זה לא לָבָּה של הר געש מתפרץ ולא רעידת אדמה. לא מלחמה ולא פצצת אטום – אין הריסות ואין חורבן. לא גוג ולא מגוג.
רק שקט.
דממה שמתערבבים בה חיים ומוות, חולי ובריאות, והמתנה דרוכה להתרחשות הבאה.
שמונה מיליארד אנשים על פני הגלובוס מכונסים בביתם, מפוחדים מהלא נודע. אולי זה אלוהים ואולי הטבע או כל ישות אחרת – יהיה מי שיהיה, הוא כרגע שולט בעניינים, ואין לנו מושג מיהו או מהו. מי מפזר וירוסים שגודלם נמדד בננומטר ומחליט איפה יתמקמו. איך נקבע מי יחיה ומי ימות. ומי הוא במאי הסרט שבו משתתפים כל יושבי כדור הארץ, והוא גם כותב וגם מביים סצנה אחר סצנה, בתיזמון מושלם.

עוד מעט נצא מהסרט ונגלה כי מה שהיה – לא יהיה.
תם עידן השפע הנוכחי. סמליו המובהקים קורסים לנגד עינינו בזה אחר זה – הבורסה, חברות תעופה, נדל"ן, אולימפיאדה, חתונות, אניות תענוגות, מכוניות בליסינג. ומעל כולם: תרבות הפנאי. זו שהבטיחה לנו את שלמותם של החיים הטובים.
עידן חדש יפרוש עלינו את כנפיו ויביא שינויים באורחות החיים, במערכות יחסים, במסחר ובכלכלה, בילודה, במלחמות ובשלום בין עמים. אולי יבוא גם שפע, בעוד כך וכך שנים, אבל זה יהיה שפע שונה ממה שהיכרנו עד אתמול. ואת הדרך אליו יעשו המומחים להישרדות.
האנושות תשרוד את החודשים הבאים, את השנים הבאות. רק קומץ קטן, אולי אפילו זניח, ימותו מהווירוס.
קומץ גדול יותר – ימותו מדאגות, מאכזבות, מהזנחה, ממחסור במנגנוני הישרדות. כל השאר ימשיכו להתקיים בדרך זו או אחרת. הרפואה והטכנולוגיה יציידו אותנו בכלים נוחים להעלות את תוחלת החיים עד 120, אולי אפילו יותר, ולחיות בעושר או בעוני, באושר או בתיסכול והשלמה עם מה שיבוא.

בימי הקורונה האלה, בתפר שבין העידנים, מדפדפת ההיסטוריה אל הפרק הבא שלה, ולוקחת אותנו אל הווייה שתקבע את התודעה הבאה. בהווייה הצומחת נמשיך לעשות שימוש במושגים הלקוחים מהעולם הישן – חלקם יעבור איתנו לעידן הבא, וחלקם יימחקו או יעברו לגוגל, הארכיון הקולקטיבי של האנושות.
מושג אחד נוכל לקחת איתנו הלאה: סדר עולמי חדש.
מדי פעם נעלה אותו על סדר היום, וניזכר איך היה כאן פעם, לפני שהעולם עצר מלכת.

קטגוריה: כללי מילות מפתח: , , , , , , , , , , , , . שמור במועדפים קישור.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>