עיר הנוער – השנים האחרונות

השנים האחרונות של עיר הנוער

מלכת הנוער -1975 - לחצו להגדלה

בשנות ה-70 כבר אפשר היה להרגיש את השינוי באווירה.
הכסף שידרג את מעמדו בחברה הישראלית והנוער החליף את החאקי במכנסי ג'ינס, את המוסיקה הישראלית בשירי פופ ורוק, את השיער הקצר בשיער ארוך. אווירת החופש של הסיקסטיז באמריקה הגיעה קצת באיחור, נסחפת על גלי המחאה ששטפו את הארץ אחרי מלחמת יום כיפור, אחרי מהומות הפנתרים השחורים.
דור חדש של בני נוער הגיע בקיץ אל גני התערוכה – קולני יותר, דורש יותר, חצוף יותר.
הביתנים המשיכו לספק את התכנים הקבועים ואפילו הגדילו את ההיצע. נפתחו קורסים לצילום, ביתן מיוחד נפתח "לנשים בלבד" ובו למדו את סודות האיפור, בתחרות מיוחדת נבחרה הנערה היפה "חביבת הקהל", והדיסקוטקים שפעם הוחבאו בשולי המתחם, עברו למרכז.

עיר הנוער 1978 - תחרות כשרונות צעירים

עיר הנוער 1978 - תחרות כשרונות צעירים

 

האיזון בין "ערכים חברתיים" לבין ערכים מסחריים הופר לטובת המסחרי.
עם או בלי קשר, משרד החינוך קיצץ בתקציב שנהג להעביר לאירוע. לעומת זאת גברו הוצאות האבטחה והסדרנות, ומשטרת תל אביב תגברה את כוחותיה כדי להוריד את תופעות הבריונות והפרעות-סדר שהתחוללו בעיר.
ב-1976 נרשמו תקריות שיא של אלימות. כנופיות שהסתובבו ברחבי המתחם הציקו לכל מי שנקרה על דרכם – בנות שהוטרדו ובנים שחטפו מכות סתם ככה. המשטרה והסדרנים המקומיים הצליחו לשמור על הסדר, לעצור את האלימות, אבל מה שנתפס כאירועים נקודתיים השתלבו ברעש הכללי שבקע מהרמקולים, בקצב ההולך וגובר של הצעקות ההיסטריות עם בואם של האמנים מתחום הבידור הקל.

הבידור הלך והסתמן כמוקד המשיכה העיקרי של עיר הנוער.
ברחבי המתחם הוקמו יותר ויותר במות בידור וכל אמן שכיבד את עצמו, בא למצוא את קהל מעריציו ולשמור על מקומו במצעד הפזמונים. עיר הנוער היתה קיסריה של הימים ההם, והמארגנים בחרו את זמר השנה ולהקת השנה, את סרט השנה ואת כוכב הקולנוע של השנה.
הדרישות של האמנים חייבו תאורה מחשמלת ואמצעי השמעה מתקדמים. הקהל המחושמל לא ישב על הכסא. הוא התנועע, צרח ורקד באקסטזה. אלה לא היו רק תיכוניסטים. מי שבא לשמוע ולראות את צביקה פיק ואת בנזין ואת גלי עטרי הכוכבים הגדולים של התקופה – היו גם חיילים משוחררים וסטודנטים.
הנוער והעיר כבר לא היו מקשה אחת.
ההפנינג ההמוני היה חלק מסדרת אירועי קיץ שהתנהלו ברחבי תל אביב. ובכל זאת שנת השיא של עיר הנוער היתה ב-1979, אז הגיעו כ-600 אלף איש לגני התערוכה. למרות הפיגוע שהתרחש בלונה פארק, ומטען חבלה שגרם לפציעתם של שלושה אנשים.

ב-1980 הודיעה עיריית תל אביב כי "אילוצים כלכליים" מחייבים אותה לגבות תשלום דמי כניסה. ארגון האירוע נמסר לחברה פרטית שלא תכננה להפסיד, ומלבד הכספים שאספה בכניסה, דאגה להציב בכל שטחי המתחם – חסויות של בנקים וחברות מסחריות.
מספר המבקרים צנח דרמטית – רק 200 אלף איש.

אחרי שהחלה מלחמת לבנון, עוד ניסו לקיים את האירוע כאילו כלום לא קורה.

עיר הנוער 1982 - לחצו להגדלה

ב-1983 הצליחו המארגנים לקבל חסות נדיבה של בנק לאומי וגורמים מסחריים אחרים, שהשקיעו מאות אלפי דולרים והסתערו על הנוער בקרני לייזר ולהקות קצב, בביתנים עם דיילות שהציעו לפתוח חשבון צעיר.
שוב התאפשרה כניסה חופשית ומספר המבקרים עלה, והתייצב שוב על כ-600 אלף.
השיא האמיתי של אותה שנה שייך ללא ספק לערב הנעילה, אליו בלבד הגיעו 150 אלף איש. רובם הגדול באו למופע המרכזי בו השתתפו 12 אמנים ולהקות. בערב הזה נרשמה היסטריה מיוחדת שנכנסה להיסטוריה של התרבות בישראל – להקת תיסלם הודיעה מעל הבמה על פירוקה, וכל מעריציה ההמומים חוללו סערה שלא נשכחה שנים רבות לאחר מכן.

להקת תיסלם בהופעה בעיר הנוער 1983

גם עיר הנוער התפרקה.
במשך שלוש שנים לא התקיימה במתכונתה הרגילה אלא בחגיגות קיץ מצומצמות.
ב-1986 שוב ניסו להחיות את גני התערוכה ופתחו לשלושה ימים את את אירועי "סטוץ 86" – שם שרמז על הדברים שמעניינים את הנוער באותן שנים. ב-1987 שוב ניסו להרים אירוע שנמשך 10 ימים.

מאז, האירוע המשיך בכוח האינרציה אבל חדל להיות אטרקציה ייחודית, והתקיימו אירועים אחרים שהתחרו בו, כמו הפסטיבל ההמוני בצמח שנקרא "לילות אהבה בצמח".
ב-1995, ניסה ראש העיר תל אביב, רוני מילוא, לקאמבק את האירוע. מילוא עשה סיבוב נוסטלגי שסגר מעגל מהימים שהוא כיהן (ב-1966) כראש עיר הנוער, עד לטקס מסירת המפתח לראש העיר הצעיר יוני גרא.
וזהו פחות או יותר.
ימיה של עיר הנוער התארכו מעבר לזמן המוקצב לאירוע שנחרת בתרבות נעורים.
20 שנה אינטנסיביות הנציחו אותה בליבם של מיליוני אנשים, צעירים שגדלו כאן בין הסיקסטיז לאייטיז.

על ראשי עיר הנוער ועל הטרגדיות וההצלחות – קראו בקישור הבא

ועוד, על עיר הנוער, בקישורים הבאים:

עיר הנוער והנעורים של התרבות הישראלית

ככה זה התחיל

אז מה היה לנו שם בעיר הנוער ?

השקיעה של עיר הנוער

כבוד ראש העיר וטרגדיות מקופלות בין דפי יזכור

עיר הנוער – הרהורים על תקופה שאיננה עוד

קטגוריה: עיר הנוער מילות מפתח: , , , , , , , , , , , , , , , . שמור במועדפים קישור.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>