לירון פטרושקה – הבן של…

פרקים מהספר "פטרושקה"

 

לירון פטרושקה – הבן של…

עורך הדין היהודי ויליאם גולדן לא האמין שזה קורה לו.
נעמי, בִּיתוֹ היקרה, בוגרת הקולג' היוקרתי, רואה-חשבון במשרד מכובד, התאהבה בבחור ישראלי, לירון פטרושקה – בחור צעיר חסר השכלה אקדמית שאין לו עבודה מסודרת, בנם של נהג מונית ישראלי ואחות מעשית בבית חולים.
ויליאם, מהפרקליטים המכובדים של שיקגו, ואשתו רייצ'ל, עובדת ה- C.I.A, האמינו כי נעמי שלהם תמצא חתן ההולם את מעמדם, בן למשפחה מיוחסת. רצוי אמריקאי עם השכלה נאותה. לא אחד שסיים בית ספר תיכון מקצועי, וכל מה שעשה בחייו זה לשחק בקבוצת כדורגל.
כשבישרה להם הבת על החלטתה הנחושה להתחתן, ניסה מיסטר גולדן לקבל מחתנו המיועד "נייר עבודה מסודר עם מספרים" שיתאר בנתונים מוכחים את יכולתו לפרנס את הבת שלו ואת ונכדיו הצפויים. לירון לא היה יכול לספק נייר כזה. הוא לא ניסה להרשים, ונכנע בשקט להתעלמות המופגנת של חותנו מעבודתו החדשה בה ניסה להשתלב בעסק קטן למכירת מחשבים.

למרות אכזבתם, הציעו הגולדנים את ביתם לקיום טקס החתונה.
יום לפני עריכת החופה אירחו בביתם, לפגישת היכרות ראשונה את הורי החתן – חנה ואברהם פטרושקה.
האורחים, הורים פולנים מרמת גן, התייצבו נרגשים ומלאי סקרנות לפגישת ההיכרות הראשונה. המארחים התרגשו הרבה פחות. המפגש בין הגולדנים לפטרושקאים התקיים תוך שמירה מדוקדקת על כללי הנימוס האמריקאי, ולצופים מהצד נראו המארחים כמי שנאלצו לרכוש סחורה פגומה. השתדלו, בלי הצלחה, להצניע את אכזבתם.

בקיץ 1988 נישאו נעמי גולדן ולירון פטרושקה בחצר ביתה של משפחת גולדן, על גדות אגם מישיגן.
על רקע גבעות מוריקות סביב לאגם, לעיני כמה עשרות מוזמנים נבחרים משתי המשפחות פסעו החתן והכלה אל החופה שהוצבה ברחבת הדשא, סביב לבריכת שחייה. תזמורת ניגנה "ירושלים של זהב", הרב בירך בעברית ובאנגלית, הכוס נשברה לקריאות "מאזל-טוף", והמוזמנים התיישבו לאכול מהקייטרינג העשיר, ולרקוד לצלילי מוסיקת ג'אז ובלוז.

בחליפות מהודרות ושמלות נוצצות התערבבו אלה באלה – המארחים, בשר מבשרה של יהדות אמריקה השֹבעה והמדושנת עם האורחים הישראלים שלא יכלו להסתיר את התרגשותם משערי הארמון האמריקאי שפתח להם בן הזקונים של המשפחה מרמת גן, אי שם בפרובינציה הרחוקה.
משפחת פטרושקה התייצבה בהרכב מלא – הורים מאושרים, אח ואחות, הגיסים החדשים. מפגינים את שמחתם הבאה מהלב ומתעלמים מזיכרון הביקור הקודם שלהם באותה חצר מפוארת.

בתום הטקס נותרו הגולדנים בביתם המפואר.
החתן והכלה שבו אל דירתם הקטנה שהכילה סלון וחדר שינה ומטבח. שניהם הלכו לישון על הספה בסלון. בחדר השני, נדחסו האורחים ממשפחת החתן: ההורים, האחות ובעלה, האח ואשתו. כולם ישנו על מזרנים שנפרשו על הריצפה.

1988 - חתונת לירון ונעמי. מימין - הורי הכלה, משמאל - הורי החתן

למחרת טסו הורי החתן לישראל.
אמא חנה חזרה לבית חולים תל השומר, לעבודה במחלקת הילדים. אבא, אברם פטרושקה, חזר למונית שאהב, המונית שפרנסה אותו במשך ארבעים וחמש שנה.
שבו לביתם הצנוע בקומה השלישית בבניין מגורים משותף בשכונת רמת יצחק, שמחים בחלקם, ומאושרים מנישואיו של בן הזקונים, לירון. שלווים ורגועים, כדרכם, בטוחים כי הילד גדול, ויודע מה הוא עושה. סומכים עליו ויודעים שהוא יסתדר גם בלי הטובות של חותנו.
ככה הם חינכו אותו. ככה הוא גדל בביתם וינק מגיל צעיר את הנחישות וההתמדה. ככה הם גידלו את שלושת ילדיהם, להאמין בכוחות עצמם, לעמול קשה, ביושר וברצינות, כדי להתקיים ולקיים משפחה. בלי עזרה ובלי טובות של אף אחד.
אברם פטרושקה ויתר על כספי "השילומים" מגרמניה ולמרות שחבריו קיבלו כל חודש סכומים נכבדים שסידרו אותם בחיים – הוא לא רצה לקחת אפילו מארק אחד מהגרמנים שרצחו את הוריו ואת אחותו בפולין.
"כסף טמא" קרא אברם לכספי השילומים, וסרב לראות בהם פיצוי לסבל האיום שחווה במרתפי הקאופרינג של דכאו.
כשקנה, בכספי עמלו, מונית "מרצדס" מתוצרת גרמניה, חש את טעם הניצחון המתוק של העם היהודי על בני העם שגזל את ילדותו ונעוריו. כשהחזיק בהגה של המונית, אותה ייצרו למענו פועלי ייצור גרמניים, הבין כי עוד מעגל נסגר, והוא יכול להמשיך ולנהוג בביטחה. לעבור ברחובות העיר הסואנים, ולראות בכל פינה את סימני הדרך והתחנות שעבר בנדודיו – מסמטאות המוות של גטו לודז', דרך אניית מעפילים, מחנה המעצר בקפריסין, גוש עציון הנצורה ושיירת נבי דניאל, הקרבות לשחרורו ירושלים, בית חולים בו החלים מפציעתו, וכל הנסיעות והמעברים משכונת "מְנָשִיָה" התל אביבית, ועד הדירה הצנועה שבה גידל עם חנה את שלושת ילדיהם.

מה שראה אברם בנסיעותיו היומיומיות, יצא לאור בספר שנקרא: פטרושקה.
הספר, שנכתב על ידי שלומי רוזנפלד, מגולל את תולדותיה של משפחת פטרושקה ואת קורותיהם של אברם וחנה, ושלושת ילדיהם: מירי ראובן פטרושקה, גרשון פטרושקה ולירון פטרושקה.

הספר פטרושקה

פטרושקה הוא ספר על אנשים, על משפחה, על ישראל, על העם היהודי.
פרקים אחדים מהספר מובאים כאן, בקיצורים מתבקשים.
אלו פרקים נבחרים מסיפורו של בן הזקונים במשפחה, לירון פטרושקה – צעיר ישראלי שגדל ברחובות רמת גן, שיחק סטנגה בין עמודי הבית המשותף בו התגורר, המשיך לשחק בקבוצת הכדורגל "הפועל רמת גן", התאהב באמריקאית ונסע בעקבות האהבה. יחד עם אשתו, אהובתו, עמלו שניהם קשה, והשיגו, בעשרים אצבעותיהם, רבע מיליארד דולר, והגשימו את החלום האמריקאי.

פרקים נבחרים מסיפורו של לירון פטרושקה
בקישורים הבאים:

 

 הפועל רמת גן – ילדות שנחצבה במכתש

 שיקגו – ישראלי באמריקה

בעמק הסיליקון

אקזיט אמריקאי ואבא פולני

 

קטגוריה: כללי, פטרושקה מילות מפתח: , , , , , , , , , , , . שמור במועדפים קישור.

3 לירון פטרושקה – הבן של…

 1. דני נוימן says:

  היכרתי את לירון פטרושקה. אם היה ממשיך בכדורגל היה מגיע רחוק.
  לפחות עשה את זה בביזנס.

 2. עוד פטרושקה says:

  איזה עולם קטן.
  גם אנחנו פטרושקה ותמיד חשבתי ששם המשפחה שלנו נדיר. עכשיו אני רואה שיש עוד אחד ועוד אחד. טוב לדעת.

 3. עליזה קורקין says:

  משפחה מקסימה. היו חברים של הורי ז"ל.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>