יוסף ג'י – המשפחה והחברים

 

יוסף ג'י והמשפחה והחברים

 

אביו של יוסף, מוריץ גוטמן, היגר מרוסיה לשוויץ בתחילת המאה ה-20, ונשא לאשה את רוזי ויינברגר, בת למשפחת סוחרים אמידה. מוריץ עסק במסחר במוצרי אופנה ורוזי ניגנה על פסנתר, ושניהם יחד ניהלו משפחה יהודית בורגנית שיש לה כל טוב, וחיה חיים נעימים בשוויץ, המדינה הנייטרלית והשלווה ביותר באירופה.
שני בנים נולדו להם. האחד הוא יוסף, והשני, ששמו לא ידוע, אך גם הוא לא הביא נחת להוריו ובגיל צעיר הפך לאנרכיסט באחת המדינות הלטיניות ביבשת אמריקה.

מוריץ גוטמן ואחייניתה של רוזי - 1946

מוריץ ורוזי עסקו, כמו רבים מיהודי שוויץ, בהצלת נפשות, בתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. רוזי אספה את לילי, בת אחותה, ואירחה אותה בביתם עד סיום המלחמה. ההורים גם עודדו את יוסף בפעילותו למען ילדים יתומים.
ברבות השנים, כמה מאותם ילדים טרחו לפרסם עובדה זו, כשהיו כבר מבוגרים, וציינו זאת לזכותו של יוסף גוטמן, באמרם כי הם חבים את חייהם לו ולמשפחתו. אחד מהם היה עיתונאי מעריב, שלמה גבעון ( אין קשר משפחתי ביניהם ). הוא שמר ליוסף חסד נעורים, ונהג לארח אותו בביתו בשכונת עומר, על יד באר שבע, ואף ביקר אותו בשנות חייו האחרונות, בהיותו משותק, בודד ומדוכא על מיטת חוליו בבית האבות בשוויץ.
על כסא הגלגלים האחרון שלו, אמר יוסף על "החברים" ועל העיתונאים שהתפרנסו מסיפוריו: "כולם זונות, שכחו אותי ואת מה שעשיתי בשבילם".
ספק אם היו לו באמת חברים של ממש. כי אף אדם לא התארח בבית בו התגורר, אף אחד לא ידע בדיוק ממה הוא חי, ומלבד הסיפורים של יוסף עצמו, הוא לא לקח איתו איש למסעותיו. לעומת זאת, כמה מאלה שפגשו אותו, ידעו לספר כי אחרי שסיים להתפאר בעסקיו חובקי עולם, ביקש הלוואה קטנה של כמה מטבעות כדי לחזור הביתה במונית, או כדי לקנות משהו לאכול.

גם מהמשפחה האמידה של אימו, לא רווה נחת.
מאז שהחלו להתפרסם הכתבות בעיתונים, בשנות ה-50, משפחת הוריה של רוזי נידתה את הבן הסורר. מעבר לעלילות שפורסמו אודותיו, חרה להם בעיקר הנטייה שלו אל הקומוניזם. העובדה שהוא משתף פעולה עם המדינות בגוש המזרחי הכעיסה אותם וגרמה להם לנתק ממנו כל מגע.
ההורים, עשו ככל שביכולתם "לעזור לילד המסכן".
הם באו לקחת אותו מישראל כשהיה בלי פרוטה, הם אספו אותו אל ביתם אחרי כל מאסר שלו, ולא שיתפו פעולה עם התקשורת, למעט פעמים בודדות בהן היללו את הבן היקר שלהם, וסיפרו עליו רק מילים חמות.

אחת השמועות על יוסף, טענה כי המימון לכל נסיעותיו בעולם מגיע מהוריו העשירים.
האמת היא כי עסקיו של מוריץ לא שגשגו, ואחרי מלחמת העולם השנייה פשט רגל ונאלץ לעבוד כסוכן של חברה אחרת, עובר מדלת לדלת ומוכר את מוצריה. הוא נפטר כשהוא שבור-לב בלי שיהיה לו רגע נחת משני בניו.
רוזי נותרה כל חייה "האמא היהודייה" שליבה לא נותן לה לדחות את הילד שלה. היא עזרה לו כמיטב יכולתה, ובשנות חייה האחרונות תמכה בו כספית, ככל הנראה בסיוע בני משפחתה הענפה, שכמה מהם עסקו במסחר במוצרי חשמל.
אחרי מותה, הם השיבו לחיקם את יוסף החולה והשבור. סידרו לו, יחד עם חברי הקהילה היהודית, מקום טוב בבית אבות סיעודי, ואחרי מותו דאגו לארגן לו הלוויה רבת משתתפים.

תמונה שהציג גבעון בחברת אחת מנשותיו המסופרות

הנשים בחייו הן תעלומה.
במשך כל שנות פעילותו המפורסמת הוא נראה בחברת נשים יפות, ומלבדן, סיפר על כיבושיו הרבים: ביתו של שליט ברית המועצות, ברז'נייב, וביתו של הסופר היהודי הרוסי ברגלסון, ונערה יהודיה מפראג אותה הציל ונישא לה.
הוא עצמו טען כי היה נשוי חמש פעמים אך מהפרסומים עליו ידוע כי נישא פעמיים. במפגשים אחדים שוחח עם כמה מהן בטלפון בנוכחות עיתונאים, אך מעולם לא נראתה יחד איתו בפומבי אף אשה שנחשבה לאשתו החוקית.

לינוצ'קה - היפהפייה שהציג גבעון בתמונות כמו שהיתה רעייתו ואיש לא ראה אותה

עוד על הסיפור הבלתי-יאומן של יוסף ג'י, בקטעים הבאים:
'
 מבוא: יוסף ג'י – האיש והאגדה התקשורתית.
 איך נולדה אגדת יוסף ג' – ביוגרפיה קצרה.
 יוסף ג'י – כוכב זורח בשמי התקשורת.
 סוף המירוץ של יוסף ג'י.
 יוסף ג'י בחסות "האגודה".
 על המשפחה והחברים של יוסף גוטמן-גבעון.
 יאלה ויובו – פנינים של חכמת חיים מאוצר יוסף ג'י.
 התפאורה ברקע הצגת יוסף ג'י.

 

קטגוריה: יוסף ג'י גבעון גוטמן מילות מפתח: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . שמור במועדפים קישור.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>