פרק של עלייה לישראל במבצע "עזרא ונחמיה"

פרק מתוך הספר
"מבבל לירושלים – סיפורה של משפחת ברזאני"
יצא לאור בדצמבר 2017

ב-1950 החלה "יציאת עיראק" – המבצע הגדול של העלאת יהודי עיראק וכורדיסטן.
מטוסים חכורים נחתו בנמל התעופה הבינלאומי בבגדד והחלו להטיס קבוצות של עולים למדינת ישראל במסגרת מבצע מתמשך שנחרת בהיסטוריה של העם היהודי בעת החדשה כ"מבצע עזרא ונחמיה". המטוסים עבדו כל שעות היממה, סבב אחר סבב, התמלאו בנוסעים – טסו לישראל להנחיתם בלוד, וחזרו לקחת עימם עוד נוסעים – מבצרה, מכירכוק, ממוסול, מהרי כורדיסטן ומערים ועיירות ומכפרים נידחים ברחבי המדינה העיראקית.
רחובות עיר הבירה התמלאו ביהודים שעזבו את ביתם ואת רכושם ובאו בהסעות המוניות לנקודת האיסוף המרכזית בבית הכנסת היהודי "מסעודה שם טוב". משם יצאו על פי רשימות שהוכנו מראש – כל רשימה עם קבוצת יהודים שהובאה לנמל התעופה ומשם הועלו למטוס התורן.

נקודת ריכוז היהודים ליד בית הכנסת "מסעודה שם טוב" בבגדד

נקודת ריכוז היהודים ליד בית הכנסת "מסעודה שם טוב" בבגדד

בחודש אפריל 1951 הגיע תורם של יוסף ורחל לעזוב את ביתם בשכונת באב אל שארגי.
רכב ההסעה המתין להם מחוץ לבית ובו נדחסו תשע נפשות: ההורים, בן הזקונים שלהם אכרם, הבן עזרא עם אשתו וילדיו. הנוסעים העיפו מבטים אחרונים על הבית שהיה ביתם, על הנוף שליווה אותם בשנים הטובות והקשות, על המראות שלא יראו עוד לעולם, על העוברים והשבים, תושבי עיראק המוסלמים  שמיהרו כל אחד – לעבודה, לשווקים ,לחנויות המסחר, לתפילה במסגד, לבית הקפה על גדות הנהר החידקל.
כלי הרכב הוביל אותם מרחק נסיעה קצרה מביתם, עקף את נקודת האיסוף המרכזית של היהודים בבית הכנסת "מסעודה שם טוב", והגיע הישר למתחם שדה התעופה הבינלאומי של בגדד.

הטרמינל המה מנוסעים יהודים.
באולם היוצאים עמדו בתור אלפי גברים, נשים וטף  בני כל הגילים, מכל המעמדות, בעלי כל המקצועות – עשירים ועניים, פקידי ממשלה בכירים ופועלים קשי יום, רוכלים ובנאים, רואי חשבון ומהנדסים, רבנים וגבאי בית כנסת, זמרים ושחקנים, קבצנים ופושטי יד. נדחקו כולם בתורים ארוכים אלה לצד אלה – מורים ותלמידיהם, שופטים ובעלי דין שהתדיינו מולם,  מנהל סניף הבנק והלקוח שקיבל ממנו אשראי, מוכרים וקונים, ספקים ולקוחות.
ילדים קטנים וילדות קטנות אחזו בידיים של אבא ואמא, אחים ובני דודים נצמדו אלה לאלה, משפחות גדולות וקטנות התרכזו בקבוצות ודאגו שאיש מהם לא ילך לאיבוד בהמולה הגדולה.
על פניהם של הילדים ובני הנוער ניכרה פליאה מהמעמד אליו נקלעו, בפניהם של המבוגרים נמהלו שמחה והקלה עם דאגה וחוסר אונים – ברגע אחד הפכו כולם להיות מהגרים שעושים את דרכם לארץ אחרת שאולי תיטיב עימם, ואולי יהיו בה חופשיים בקרב בני עמם.

אכרם, בן ה-14, עבר עם בני משפחתו את הבידוק האחרון, הנוקשה במיוחד. גברים הופרדו מנשים ושוטרים ושוטרות עירקיים ערכו חיפוש אחרון על בגדיהם, לוודא שלא נטלו עימם כסף מזומן או תכשיטים.
עוד רגע, והוא נכנס אל מטוס "קונסטליישן" בריטי. התיישב על אחד המושבים ונצמד לאימו ולאביו.
המטוס חימם מנועים ונוסעיו חגרו חגורות.
כולם רצו כבר להיות במדינת ישראל.

אכרם ברזאני,נער בן 14 (במרכז), אביו יוסף (מימין) ואימו רחל (משמאל)

ביום שישי, כ' בניסן תשי"א 27 באפריל 1951 ראה אכרם את עיר הולדתו בפעם האחרונה, מבעד לחלון המטוס באור אחרון של יום.
השמש שקעה אל האופק.

ברגעי שקיעתה נראו בתי העיר בגדד הולכים ומצטמקים ונעלמים מן מהעין. נוסעים שהביטו אל הנוף הנשקף ממרומים ראו את נהר החידקל ואת נהר פרת מתפתלים כנחש, זה לצד זה, כמעט נפגשים, ושוב נפרדים וממשיכים כל נהר בנתיבו. כמו שרטוט על מפה בשיעורי גיאוגרפיה שלמדו הצעירים בבית הספר, כמו ציור מלא צבעים – מי הנהרות הכחולים מתמזגים עם עצי דקלים ירוקים, כבישים שחורים וגגות אפורים וכהים, צבע ועוד צבע, עד שנגמרו הנופים וחושך השתרר.
לילה ירד על המזרח התיכון.
מאה נוסעים, גברים נשים וילדים, נדחסו במטוס שחלף מעל המדבר העירקי. מתקשים לעכל את ההתרחשות – לא עגלה עם סוס מובילים אותם מנקודה לנקודה. גם לא אוטובוס ולא רכבת. הם היו בתוך בטנו של "טיארה", אווירון של ממש, כלי תעופה. כמו מלאך שירד משמיים ולוקח אותם בכנפיו. כמו נס אמיתי שמתרחש. כמו סצינה מתוך סרט שראו רק בבית קולנוע.
ישבו על כיסאות מרופדים, עמדו במעברים, שכבו על הריצפה, אמא ותינוק בידה, צעירה חבוקה בזרועות בעלה, ילדים ובני נוער…ואכרם ביניהם. נער בן 15 יושב לצד אביו יוסף, ולידם עזרא אחיו, אשתו וילדיו.
מדי פעם נדלקו נורות קטנות בתקרת המטוס.
אור קלוש הציף את החלל הדחוס בהבל פיהם של הנוסעים וחשף את המתח והדריכות.
חלומות וציפיות התערבבו עם חששות – מה מחכה להם שם בארץ חלומותיהם, ומי יקבל את פניהם, ואיך יפתחו שם פרק חדש בחייהם.

טיסה מעיראק במבצע עזרא ונחמיה

שלוש שעות נמשכה הטיסה.
לקראת הנחיתה, הנמיך המטוס את מעופו וטלטל את הנוסעים. מישהו מהם קרא בהתלהבות: "ארץ ישראל". כולם סובבו ראשיהם ונדחקו לעבר החלונות העגולים, לראות במו עיניהם מה שאפשר לראות מתוך אפלת הלילה: אורות נוצצים של נקודות יישוב קטנות הפזורות לאורכה ולרוחבה של הארץ.
מנועים רועמים כבו, דלת המטוס נפתחה, ונוסעיו יצאו מתוכו. אחד אחד ירדו במדרגות אל מסלול הנחיתה של נמל תעופה בלוד. לאור הזרקורים שפשפו עיניהם והביטו סביב כחולמים. רבים מהם נגעו במשטח האספלט השחור, מבקשים לחוש במו ידיהם את מגעה של אדמת הארץ אליה הגיעו.
אכרם פסע בעקבות אביו ואחיו, ולרגע עצר. אביו כרע ברך, נגע בידיו בקרקע המצופה באספלט שחור, ושפתיו מלמלו תפילה.
הרגע הזה מעולם לא נשכח. מצלמה לא היתה שם, וצלם לא הנציח את הרגע, אך תמונת אביו הנושק לאדמת ישראל נצרבה בזיכרונו ומלווה אותו כל חייו.
שבעים שנה עברו מאז. רק מעטים מבין המשתתפים בטיסה ההיא נותרו בחיים, והוא נמנה עליהם ומנחיל את הוד תפארתה לדורות הבאים. אכרם, שהיה אז נער צעיר עודנו נאחז בקיסמה של אותם רגעי חסד נדירים בעוצמתם – רגעי המפגש בין אדם לאדמה, בין התקווה לרגע התגשמותה, בין גלות בבל לשיבה אל ארץ האבות.

ההתרגשות נקטעה בשיאה, וכל מה שבא אחר כך השכיח אותה.
דיילות ודיילים שניצבו על יד כבש המטוס, הפנו את העולים החדשים לסככה גדולה. לאור זרקורים הובלו העולים בשיירה אל עמדת קליטה ראשונה שנקראה: "עמדת טיפול רפואי". שם המתין להם צוות של אנשי משרד הבריאות הממשלתי. אחד מאנשי הצוות עטה מסכה על פניו והחזיק בידו מיכל ריסוס מלא באבקה. הוא הורה לכל אחד מהם להתקרב אליו, ולפני שהספיקו להבין מה קורה, משך את ידית הריסוס והתיז עליהם מנה הגונה של חומר חריף וצורב את העיניים והשפתיים – די.די.טי (D.D.T. ).

ריסוס הדי.די.טי

איש לא הכין אותם לקבלת הפנים המיוחדת.
אף אחד לא סיפר להם על ה"חיטוי רפואי", כך קראו לתהליך הקצר והמהיר שנחשב באותם ימים טיפול היגייני. זו היתה פעולה שגרתית שעברה בירושה מהמנדט הבריטי. הפקידים האנגלים הנהיגו את הריסוס מסיבות בריאותיות – כאשר החלו להתדפק על שערי הארץ פליטי השואה, והיה קיים חשש ליבוא של טפילים ומחלות זיהומיות. מערכת הבריאות הממשלתית של מדינת ישראל לא עצרה את הנוהל שנראה לה הגיוני, והכשירה צוותים שריססו את כל העולים החדשים. הטיפול לא נעצר במשך כמה שנים. וכך, מאות אלפי גברים ונשים, ילדים ובני נוער שעלו לישראל מאסיה ומאפריקה, מאירופה ומאמריקה – כולם עברו את הריסוס שהותיר בהם טראומות נפשיות ובמקרים רבים גם פגע בגופם ובבריאותם.
העולים מעיראק שירדו זה עתה מהמטוס מילאו בצייתנות אחר ההוראות שקיבלו – יוסף הסיר מעל ראשו את המצנפת, הפשיט חולצה והתקרב בראש מורכן לעבר המדביר שאחז במיכל וריסס את שערותיו ואת בית שחיו באבקה עם הריח החריף. כמוהו עשו שני בניו, עזרא ואכרם, ואחריהם הנשים וכל ילדי המשפחה שזכו למנה הגונה של די.די.טי.

משם המשיכו העולים והגיעו, כשהם מדיפים ריח חריף, אל עמדת הרישום הבירוקרטית.
מעבר לשולחן ארוך ישבו פקידים שהחזיקו בידיהם שאלונים, והמטירו שאלות בסיסיות על פרטיהם האישיים. בין הפקידים היו כאלה שדיברו בערבית, שפתם המדוברת של העולים. אחרים נעזרו במתורגמן שסייע לשיחות הקצרות והמהירות.
מסמכי הזיהוי של העולים לא היו מלאים ולא התאימו לבירוקרטיה של מדינת ישראל – אלה שבאו מכפרים נידחים חסרו פרטים בסיסיים כמו תאריכי לידה או שם משפחה. הזיהוי המקובל באזורים נרחבים בעירק, התייחס אל שם האב או הסב (פלוני בן פלוני) ללא ציון שם משפחה
לפקידים שניצבו מולם מעבר לדלפק לא נותרה ברירה אלא למלא את הפרטים החסרים בלי לדייק, ועל פי מיטב הבנתם. ומה שנרשם בשאלונים ליווה את האזרחים החדשים של המדינה, כל חייהם.
כשהגיע יוסף לעמדת הרישום, נרגש כולו והמום מההתרחשויות העוברות עליו, לא הבין את כל השאלות שנשאל. על אחת מהן ענה כי שמו יוסף, ועל השנייה מסר את שם אביו: ששון. הפקיד מולו הניח כי שמע את השם הפרטי ואת שם המשפחה, ורשם בתעודת הקליטה: יוסף ששון. בעקבותיו קיבלו גם בניו, אכרם ועזרא את אותו שם משפחה.
אכרם התבקש גם להמיר את שמו הפרטי לשם עברי, כפי שעשו עולים אחרים, אבל הוא, שהיה כבר נער בוגר בנפשו סרב לכל הצעה חלופית שהוצעה לו ונשאר עם השם שנתנו לו הוריו ביום לידתו.
יחלפו שנים אחדות מאז אותו הליך בירוקרטי, ובהיותם כבר אזרחי המדינה דוברי עברית, החליטו יוסף ואכרם להשיב את שמם שהלך לאיבוד בניחוח הדי.די.טי, והמירו בתעודת הזהות את שם משפחתם לשם הנושא את המורשת של הרי כורדיסטן: ברזאני.

אכרם ברזאני - גיבור הספר "מבבל לירושלים"

אכרם ברזאני - גיבור הספר "מבבל לירושלים"

קטגוריה: כללי, מבבל לירושלים | תגיות: , , , , , , , | פרסום תגובה

אני רק שאלה

 

"אני רק שאלה" – הוא ביטוי שנולד בהמתנה לתור בקופת חולים, עוד בשנים הראשונות להקמת המדינה.


זה היה פעם…לפני הרבה מאד שנים, לפני שהיתה לנו מדינה ממש מסודרת עם מגוון שירותים רפואיים.
היתה אז קופת חולים אחת גדולה, של הסתדרות העובדים הכללית ("ההסתדרות") – קופת החולים של המדינה, המרכזית והבכירה אליה השתייכו רוב אזרחי המדינה. הם שילמו להסתדרות מס חודשי וקיבלו בול שהיה צריך להדביק בתוך פנקס בצבע אדום ( או בצבע כחול לחברים דתיים ). הבולים הודבקו במשבצות, מדי חודש בחודשו, ואישרו כי החבר האזרח שילם להסתדרות את המיסים והוא זכאי לשירות רפואי בסניף קופת החולים הקרוב למקום מגוריו.
מדי בוקר בימים א' עד ו' היו באים גברים ונשים, ילדים ובני נוער – אל הסניף המקומי של קופת החולים כדי לקבל שירות רפואי.

תור בקופת חולים
בכניסה עמד פקיד מאחורי דלפק, וחילק "מספרים" – פתקים מרובעים מנייר, ועל כל פתק נרשם מספר, אחד מהמספרים שקבעו את התור. עם המספר ביד המשיכו לחדר המתנה גדול והתיישבו על ספסלים מעץ ממתינים שיגיע תורם להיכנס אל רופא המשפחה.
ההמתנה נמשכה שעות, בין קירות שנצבעו בצבעי שמן בֶּז' ומהקיר מולם הביטה בהם אחות מצולמת בכרזה שאצבעה על שפתיה ובלי מילים ביקשה מהנוכחים לשמור על שקט. בכל פעם שהגיע מצטרף חדש נשאלה בחדר השאלה הבלתי נמנעת: "איזה מספר עכשיו בפנים ?". ומיד אחריה נערכו הבירורים המתחייבים – מי מחזיק את המספר שלפני, ומי את המספר שאחרי.
האחות בכרזה של קופת חולים

ככל שגדלה האוכלוסייה עלה מספר החולים והתורים התארכו.
כדי לייעל את השירות החליטו בקופת החולים לפתוח חלון זמן של רבע שעה בכל בוקר, עוד לפני שנכנס החולה הראשון. חלון הזמן הקצר הוקדש ל"שאלות" – למי שבא כדי לקבל הבהרות לביקורים קודמים, לקבלת מרשמים מהירים, להפניות ובירורים קצרים. שואלי השאלות לא נדרשו להמתין בתור ונכנסו בלי מספר.
כשהתרבו השואלים ולא הספיקה רבע שעה, הרחיבו את מסגרת "השאלות", ואפשרו לכל חבר שיש לו רק בירור קצר, להיכנס בלי תור – בין כל המספרים, בכל שעה משעות הפעילות של הרופאים.
הנכנסים בלי תור דילגו על הפקיד שמחלק מספרים, נכנסו לחדר ההמתנה, חלפו על פני הממתינים ונעמדו ממש ליד הדלת של חדר הרופא, מחכים שיסתיים הביקור התורן והמטופל ייצא החוצה. באזני הנוכחים בחדר ההמתנה הכריזו, בקול נבוך מעט, שהם אינם שייכים לתור, ובעצם באו רק כדי לשאול שאלה את הרופא.
לממתינים היתה זו בשורה לא נעימה – באותו רגע ידע כל אחד מהם כי זמן ההמתנה שלו התארך בעוד כמה דקות.

חדר המתנה

תופעת הנכנסים בלי תור, רק כדי לשאול שאלה, תפסה תאוצה.
בתחילה היה ההסבר שלהם מתנצל, כיאה לנימוסי התור במדינה מערבית. אחר כך כבר איבדו את המבוכה, שכחו את ההתנצלות, והכריזו על מעמדם החריג כמי שעומדים על זכותם לקבל את מה שמגיע להם בלי תור.
לא כל החורגים מהתור דיברו עברית רהוטה, ובמקום לתת הסברים מגומגמים הם הסתפקו בניסוח מקוצר שהיה מובן לכולם: "אני רק שאלה", ולעתים קרובות המשפט הקצר נשמע במבטא כבד מתוצרת רומניה, פולין או מרוקו, מפיהם של עולים חדשים.
התופעה היתה לחלק בלתי נפרד מההמתנה לתור בקופת חולים, והוזכרה במאמרים סאטיריים, במערכונים וסרטים שתיארו את ההווי הישראלי – הווי שהתגבש בסיוע מאות אלפי עולים חדשים מכל קצווי תבל שבאו למדינה, ותרמו ביטויים לסלנג העברי.

התור הישראלי כבר השתכלל. הפקיד שמחלק תורים עבר מהעולם ובמקומו יש צגי מחשב ואפליקציות בסמארטפון, חדרי ההמתנה מטופחים עם עציצים ומנורות לד זוהרות…אבל הביטוי ממשיך להתקיים, לעתים קרובות, גם במסגרת התורים החדשים.
ולא רק.
"אני רק שאלה" התברג היטב בשיח הישראלי והיה למטבע לשון שעושים בה שימוש יצירתי בהקשרים שונים – מכותרת לפינה המוקדשת לשאלות ועד תגובה מיתממת לכתבה באתר חדשות או פוסט בפייסבוק.

עוד על מושגים מהעבר ואיך זה בא לידי ביטוי בחיים – בשרשרת הקישורים הבאה.

קליק…ויש לך מושג.

ראשי: החיים באים לידי ביטוי – מסע בעקבות ביטויים לשוניים שלא מחליפים דיסקט. 

• ירד האסימון – סוף סוף נחשף: לאן בדיוק ירד. 

"המונה דופק" והכסף זורם.  

• תקליט שבור – את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק סיק סיק סיק סיק סיק סיק 

• הבוהמה וצמרת הסנובה – שהולידו את הסלבריטאים ואת מגדלי היוקרה 

• רודף שמלות ואשה עם המכנסיים בבית 

• אלה ששותים תה מהחלונות הגבוהים 

• אכלו מאותו מסטינג ושבו אל נקודת ההתחלה 

• אני רק שאלה 

קטגוריה: לשון היסטורית | פרסום תגובה

המסע להקפת ים המלח – 1934

זהו סיפורו של מסע רגלי
שהותיר חותם ביישוב העברי

פרק מתוך הספר:
מעוז חייו – סיפור חייהם של חיה ודודו אפל

מעוז חייו
הספר "מעוז חייו"

 

שנה שלֵמָה הם היו ביחד.
כולם בני עשרים, פחות או יותר, שבאו להכשרת נענה ( כיום: קיבוץ נען ) – מירושלים ומתל אביב, בוגרי גימנסיות ובוגרי תיכון מקצועי, צופים בנשמתם או חוגיסטים (חברי "החוגים") שדבקו בצדקת דרכם.
באו כיחידים לשנת הכשרה בקיבוץ בתחילת דרכו, וסיימו כיחידה קבוצתית, חֶברָיָא שנצרפה בלהט העשייה – בקטיף בפרדסים, על עגלה עמוסת חציר ופועלים, עם כלי עבודה שמותירים יבלות על ידיהם, בין הסירים ששטפו במטבח, בין דרכי עפר מבוססים בבוץ, מסביב לשולחן בחדר האוכל או בהתכנסות קבוצתית באחד הצריפים.
לאור מדורת השבט הקטן בנענה איגדו לחבילה אחת את אושרם וכאבם, את צחוקם ואת צערם, את אהבותיהם ואכזבותיהם.
את החבילה שארזו יחד, החליטו לפרק ביחד.
רגע לפני שייפרדו, הגו החברים תכנית לטיול קבוצתי משותף. ולא סתם טיול אלא מסע רגלי אל יעד שלא נכבש עד אז – ים המלח וסביבותיו. מסע שיביא לידי ביטוי את אורח חייהם, את האידיאלים שנצרבו בהם, את האחווה והרעות, את משאת הנפש שרקמו יחד: לחתום את הפרק האחרון בדרכם המשותפת, בכיבוש עוד יעד, עוד פסגה, עוד חבל ארץ שלא הספיקו בעשרים שנות חייהם.

יעברו שנים עד שיתברר כי משאת נפשם תכתוב שורה בהיסטוריה של ארץ ישראל וטיוליה, אבל כשהם סיימו את ההכשרה באותו קיץ, התכוונו רק לסכם את הרעות שנטוותה ביניהם בחוויה מגבשת, האחרונה שלהם יחד. אחריה, ממילא ייפרדו לקבוצות-משנה וילכו להדרכה, לקיבוץ, לאן שיגידו להם.
התכנית היתה שאפתנית: להקיף ברגל את כל הימה, מצפון לדרום וממזרח למערב.
המסע, עוד אחד מהמסעות והטיולים שהובילו או הובלו בהם, התכוון למתוח גבולות, ברוח התקופה.

בארץ ישראל המנדטורית, שגבולותיה לא סומנו בשטח בצורה הנראית לעין, כל טיול של קבוצה עברית היה מפגש בין הלב לבין המרחב. כל מסע – דיאלוג של ערכים בין הרגליים הנעריות לבין הארץ המובטחת.
הטיול והמסע נוספו לתכונות הנרכשות של הצָבָּר העברי, מלח הארץ, להבדילו מהיהודי הגלותי. יהודי הגלות באירופה נדדו בין ארצות ועמים לא להם. היהודי הבורגני, שעלה לארץ מן הגלות אבל העדיף לשקוע בחומרניות – נסע לטייל ב"טיולים עממיים" מאורגנים שהביאו אותו ואת בני משפחתו אל האתרים המתוּיָרים. בין תיירים מחו"ל נדחקו בני המעמד הבינוני והתפעלו מהנוף סביבם, או שטו בכלי שיט בעודם נופשים בים כנרת ובים המלח.
הצבר האולטימטיבי קם והתהלך בארץ שנועדה להיות ביתו ומבצרו, ועליו להכיר בה כל פינה.
מגן הילדים ועד הגימנסיה ותנועות הנוער – הטיול והמסע היו חלק מובנה בתוך המערכת החינוכית. המרחב המנדטורי שהשתרע מהים עד הרי מואב ומהרי הלבנון עד מדבר סיני, הציע מגוון רחב של מסלולים. רק לבחור ולצאת. לסמן את היעד, ולכבוש אותו בעיניים וברגליים. בלי חשש. רק להיזהר מהטבע המזמין תקלות בלתי צפויות.
כשגבר המתח בין יהודים והערבים, נוספו החששות מפני היתקלות עם מה שהוגדר כ"גורמים עוינים" – בדווים הפזורים בשטחים הפתוחים או כנופיות ערבים שמחפשות הזדמנות לפרוע ביהודים. היוצאים נדרשו לפקוח עיניים, לא לצאת לבד ולהצטייד בנשק.

תקלות מביכות ואסונות – לא חסרו.
שנה אחת קודם לכן השתתף דודו כמרכז שכבה באירוע התנועתי החשוב ביותר של השנה שהסתיים באופן בלתי צפוי. האירוע התרחש בעת קיומו של מחנה ארצי לחניכי המחנות העולים. המחנה התקיים בתל חי, נמשך שלושה שבועות ושיאה של הפעילות – טיולים לאגם החולה, לנהר הליטני ולבופור.
בסיום המחנה נשלחו החניכים הצעירים הביתה, וחברי השכבה הבוגרת החליטו בספונטניות להעפיל אל פסגת החרמון. במקום לשוב הביתה, יצאו אל הרכס המושלג שלא נכלל בתכנית המקורית. שם, בעומדם על הפסגה, נשקפה אליהם העיר דמשק במלוא הדרה וקרצה להם להמשיך ולהתפתות לכל מאודם. הנערים דחקו במדריכים להמשיך הלאה, והמדריכים נכנעו ברצון. בדמשק, שלא היתה מֵעֵבֶר לגבול במדינה עוינת, פגשו את יהודי הקהילה המקומית שמחים ונדהמים לראות צעירים יהודים מארץ ישראל. נוכחותם גרמה לתסיסה בקרב הערבים יושבי המקום ולמבוכה רבה לכוחות הביטחון המקומיים. בתקיפות מנומסת התבקשה הקבוצה להסתלק. חבריה שבו הביתה עייפים ומרוצים, ומדריכיה קיבלו נזיפות רפות שלא מחו את עקבות החוויה.
מסע אחר הסתיים באסון של ממש. חניכי הסניף הירושלמי של התנועה יצאו לטייל באזור ים המלח. בירידה למעיין פשחה מעדה שרה רבינוביץ', חניכת התנועה בת 14, ונפלה אל מותה. האסון היכה בהלם את החניכים הירושלמים. הדיו נשמעו בכל היישוב והביאו את ראשי תנועות הנוער והמחנכים לחדד את הוראות הזהירות בעת הטיולים.
אף אחד לא חשב לעצור את המטיילים.

דודו אפל והחברים מהכשרת נענה (נען)
דודו אפל והחברים מהכשרת נענה (נען)

תכנית הטיול של חברי ההכשרה בנענה נרקמה בינם לבין עצמם.
הם היו ארבעה עשר בחורים, עָלָמים ועמֵלים, שמקבלים תמורת עמל יומם המפרך רק מטבעות של אושר וסיפוק, אותן אגרו בקופה משותפת. וכשסיימו יום עבודה, עייפים אך מרוצים, ישבו יחד עם הבנות שבקבוצה, והעבירו חוויות, גלגלו צחוקים, קוננו על הנוער העירוני הריקני עם תכליתו הקרייריסטית, וחלמו על המסע הגדול שאותו יתכננו ויבצעו בעצמם, בלי מדריכים או מורי דרך.
ההשראה לתכנית באה כנראה מפרסומים על טיולים שנערכו בסביבת ים המלח – סביבה דלילה מיישובים ומתיישבים בגלל תנאי האקלים הקשים בה. ים המלח על אוצרותיו הטבעיים וסגולות המרפא שלו משך מטיילי נופש ובריאות, שנהנו מרחצה ומשייט מאורגן. חובבי טבע באו לחזות בנוף הייחודי בליווי מורי דרך שהכירו היטב את השטח.
ומה שיכולים לעשות מטיילים ותיירים מפונקים, יכלו גם הם, לבדם, ברגליהם.
מסע להקפת ים המלח כולו, רגלית, ללא מורי דרך ומדריכים מנוסים, נראה תחילה הזוי. התעוזה הכרוכה בו העלתה ספקות. וככל שגברו התהיות ונערמו הקשיים – גבר בהם הרצון לצאת לשם.
ניצוץ של קסם כישף את מאווייהם – ים המלח וסביבותיו. ימה כלואה בין רכסים מכל עבריה. המדבר. האדמה הצחיחה. הצוקים הזקורים בשרשרת, הגאיות שמחביאות שיחים קוצניים המחפים על מקור מים בודד, ונקיקי הסלע החפים מכל מגע יד אדם.
"אהבנו את הנוף הפראי וחזינו את עצמנו משתלטים עליו" – כתב דודו.
"טיול זה הסעיר את הלב במסתוריו, עינה וגירה. היתה משיכה אל השממה, שממת הבראשית הגדולה. הבראשית שעוד לא ידע חברה מזויפת. האפשרות שבגילוי האדם עירום ממשא התרבות".

הבנות לא באו בחשבון הסופי, ונותרו חמישה עשר בנים – מדגם מייצג של הצברים העבריים שגדלו והתבגרו בין שנות העשרים לשנות השלושים, בין מלחמת העולם הראשונה למאורעות תרפ"ט, בין עלייה שלישית לעלייה חמישית, בין ז'בוטינסקי ובית"ר לבין דוד בן גוריון והפועל הצעיר, בין הקיבוץ המאוחד לשומר הצעיר, בין הצופים לחוגים.
חמישה עשר בחורים – לכל אחד שם. לכל אחד כינוי. לכל אחד בית ומשפחה שעזב כדי להיות חלק מהקבוצה, מהכלל, מההגשמה, מהמולדת החדשה.
• יונה רבניצקי הג'ינג'י – בנו של אליהו רבניצקי, מנהל בית הדפוס של הוצאת דביר, ונכדו של יהושע רבניצקי, מו"ל ועיתונאי, חברו ושותפו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק.
• רפי טהון - בן להורים ידוענים: יעקב טהון, משפטן ומנהיג הציוני, ושרה טהון, מהפעילות הבולטות למען נשות היישוב העברי.
• עדין שולמי - מחדרה, שנולד לאב ציוני שעלה מרוסיה ולאֵם שעלתה ממרוקו.
• עזרא כדורי - שנקרא בפי כולם "כורדי", על שום מוצאו מעיראק, הארץ ממנה עלה כנער ובה פעל בשירות המחתרת הציונית.
• אורי יופה (יפה) - יליד יבנאל, שגדל בתל אביב ובה למד, בגימנסיה הרצליה.
• בני גפשטיין - שעלה ארצה עם הוריו מלנינגרד בגיל 8, חוגיסט נאמן ופעיל בסניף התל אביבי של המחנות העולים.
• בנימין גלעד (בינג'י) - גם הוא גימנזיסט וחוגיסט תל אביבי פעיל, בנו של הסופר והמחנך מנחם פוזננסקי.
• יהודל'ה זמייבסקי (טל) - בנו של סוחר ובעל מלאכה שעלה מפולין והתיישב בחדרה.
• אבשלום יעקובי (אבשולכץ) - בנו של יצחק יעקובי, מורה בגימנסיה העברית בירושלים.
• מרדכי הלוי - פעיל בצופים ובמחנות העולים, בן למשפחה אמידה שעלה עימה מרוסיה בגיל 9. למד בתיכון מקצועי והגיע להכשרה בנענה אחרי שנת לימודים באוניברסיטה העברית.
• עמנואל ביחובסקי - בנם של זוג רופאים, שעלה עם משפחתו בגיל 9 מרוסיה, חוגיסט מגימנסיה הרצליה, שנמנה על קבוצת הנערים הראשונה שארגן "ההגנה" בתל אביב.
• ברוך זרובבל - המכונה "נוקבי".
• ראובן הר-צבי - "פושט", בפי החבר'ה.
• יצחק אברהמי - שנודע בקרב חבריו כ"יצחק ארוחת בוקר".
• דודו אפל - שהיה אז בגיל 20 וכמה חודשים, ונמנה על המבוגרים בחבורה.
בוגר ליגיון הצופים הירושלמי ומנהיג בתנועת הנוער "המחנות העולים".

ארבעה ממשתתפי המסע 

כל הבחורים היו בוגרי תנועות נוער שצברו קילומטראז' רב של הליכה ביחידוּת והליכה קבוצתית.
כולם חוו ימי שדאות רבים ורכשו את מיומנות השהייה בשטח פתוח, בתנאי חום ובתנאי קור.
כולם אחוזי תשוקה נערית לכבוש עוד יעד, אישי, קיבוצי, לאומי. כמהים לפרגן לעצמם מתנת פרידה אישית וקבוצתית. לחגוג את פירוק החבריא שהתגבשה בשנת ההכשרה – עם תרמיל על הגב ואחווה בלבבות.

מישהו הזכיר רעיון ישן שעלה עוד בהיותם תלמידי גימנסיה, ומאותו רגע נרקמה התכנית לכל פרטיה.
לקראת סיום ההכשרה השיגו מפת "250 אלף" ישנה, סימנו בה שבילים ותחנות בדרך, פירטו יעדים לפי ימים ושעות, הכינו רשימת הצטיידות, תיאמו מקום מנוחה והצטיידות עם חברי קיבוצים שעבדו במפעל האשלג הארצישראלי בדרום ים המלח, וחיכו ליום הגדול. בהגיע היום, הביאו, כל אחד לפי יכולתו, פריטים מרשימת הציוד, וריכזו הכל בתרמילים – כלי אוכל, אולר, שקי שינה, כובעים, מוטות, בגדים להחלפה, ומימיות שיספיקו להרוות את צימאונם באזור הצחיח.
העניין הביטחוני הטריד אותם והם רצו לסגור גם את הפינה הזאת. כחברי "הגנה" שעברו אימוני ירי, הצטיידו באקדחים למקרה שייתקלו בערבים או בדווים, ויום לפני היציאה הודיעו לשאול אביגור, ממפקדי ההגנה, על יציאתם, וביקשו את אישורו.
אביגור סרב לאשר, והם החליטו לעקוף אותו ולסגור את העניין עם אחד משלהם – ישראל גלילי, אף הוא בכיר בהגנה, חבר קיבוץ נענה ובן גילם שהתגורר בקרבתם. גלילי אמר להם: "לא הייתם צריכים לבקש רשות, אבל אחרי שביקשתם עליכם לציית להוראות".
התשובות שקיבלו הציבו מכשול אחרון שהעמיד בספק את היציאה.
כל החבורה נסעה לירושלים והתכנסה בצריף התנועה לקיים דיון אחרון בעניין. התקיימה הצבעה אם לצאת או לא, ותוצאותיה הכריעו בעד. למרות ההכרעה שהתקבלה ברוב קולות, הודיע אורי יפה שמטעמי מצפון ומשמעת למפקדים הוא לא ייצא למסע, אבל יפגוש אותם באמצע הדרך.
נותרו ארבעה עשר.

את הלילה האחרון לפני המסע העבירו בירושלים.
למחרת, ביום שני, 3 בספטמבר 1934, שבוע לפני ראש השנה, עלו על אוטובוס של חברת הנסיעות הירושלמית "קליה-ים המלח", שהסיעה מטיילים בקו הזה באופן קבוע.
בשבתם באוטובוס, שנהגה טס במהירות בפיתולי הדרך היורדת מהרי ירושלים אל המקום הנמוך ביותר בעולם, שקע דודו בהרהורים אותם העלה על הכתב:
ישבנו כולנו בהרגשת חג, לבושים חולצות כחולות, מצוידים ברצועות כחולות של צלמניות ומשקפות – מוכנים לטיול. ילקוטי הגב ממולאים כהלכה היו מגובבים בתוך האוטו, מוטות, מימיות ואף קומקום גדול התבלט לו צרור על גבי אחד הילקוטים.
ואף כי לא דיברנו על הדבר שאנו עומדים לעשות, היה ניכר בנו, בפנינו, שאנו עומדים לפני דבר גדול.

תיירים ומטיילים שנסעו באוטובוס הזה תכננו להתפנק באכסניות הפזורות בשטח, לשוט במימי הימה ב"סירת פרופלור", לרבוץ על כסאות נוח מול קרני השמש הלוהטת, ולרקוד בלילה במועדונים. אף אחד מהם לא העלה על דעתו להתחבר אל מרכיביו הטבעיים של הנוף הפראי בהליכה מפרכת.
כשעבר האוטובוס את השלט שבישר על גובה "פני הים" פסקו פיתולי הדרך והכביש נמתח כחץ ישר, חוצה בערבה השוממת והמלבינה. מלפנים נצבע הים במשטחו הכחול והנוצץ. האוטובוס עצר בקליה, על יד נהר הירדן, באזור מפעלי המלח והאשלג בצפון ים המלח, שם ירדה החבורה.

חברי הקבוצה בצאתם למסע
חברי הקבוצה בצאתם למסע

המסע החל באותו היום, בחציית הירדן לעבר הגדה המזרחית של ים המלח.
התל אביבים חצו בקלות את הזרם השוצף. דודו וחבריו הירושלמים שלא בילו בנעוריהם על שפת הים, לא ידעו לשחות. "גרזנים" כינו אותם, שהם כמו הגרזן שצולל במים במהירות. רק באלתור של גזע עץ שהפך לרפסודה קשורה בחבלים הצליחו גם "הגרזנים" לחצות את מימי הנהר.
הלילה הראשון עבר עליהם בשינה חטופה שנגדעה בזמזומי יתושים מציקים, וכבר אחרי חצות המשיכו בדרכם לוואדי זרקא. קבוצת ערבים שפגשו בדרך הציעה להם "ליווי" מפוקפק, אך הם דחו את ההצעה "הנדיבה", תוך כדי הבלטת האקדחים התקועים בחגורותיהם.
יום אחר יום, ולפעמים גם בלילות, צעדו הצעירים לאורך הגדה המזרחית של הימה, עשרות קילומטרים מבוקר עד ערב. טיפסו וירדו, שכשכו במימי מעיינות, חצו קניונים ונחלי אכזב ונחלי איתן לאורך הגדה השוכנת מעבר לירדן. בדרך פגשו ערבים עוינים וערבים מאירי פנים, נתקלו בדובה עם גוריה, צדו נחש אפעה מאיים, עוכבו בתחנת משטרה באחד הכפרים בדרך ושוחררו, הדליקו מדורות ושתו קפה לאורן, והקפידו על משמעת מים.
משמעת המים הנוקשה כמעט עלתה להם בחייהם.
החבורה תכננה להיעזר במקורות מים בדרך, וכדי לא להכביד על ההליכה לא הצטיידו החברים בכמויות גדולות של שתייה. תנאי השטח ומזג האוויר הלוהט היקשו עליהם למצוא את מקורות המים המצומצמים באזור, ופעמים אחדות הגיעו עד כדי תשישות מסוכנת.
טעות אחת בניווט הרחיקה אותם ממעיין אליו תכננו להגיע. הטעות גרמה לפיצול החבורה לשלוש חוליות שהקשר ביניהן נותק. החברים התפזרו בין מצוקים וסלעים, בין שיחים ונקיקים, המים הלכו ואזלו במימיות והעייפות הכריעה אותם.
בלילה ההוא רק תושייתו של דודו ותעוזה של שניים אחרים הצילה אותם.
מצוקת המים בחולייה של דודו החמירה. הם התייסרו בחשיכה, וחשו את המוות קרוב אליהם. ואז, כשהכל צרב והשפתיים דבקו זו לזו וכל גוף הפך כצרור כוויות, שלף דודו את "מימיית הישועה" אותה שמר עד לרגע האחרון, והשקה את הפיות המייחלות לטיפת מים. מימיית הישועה החזיקה אותם בחיים עוד כמה שעות קריטיות.
באותן שעות של אימה לילית הצליחו שניים מהחבורה לרדת אל מימי הימה והחלו לשחות לעבר שפך נחל ארנון ומימיו המתוקים. צמאים ושרוטים בגופם שחו במי המלח הצורבים, מחזיקים ביד אחת פנס. שבע שעות נמשכה דרכם הלוך וחזור, במהלכה הצליחו השניים להגיע לשפך הארנון, להרוות צימאונם ולמלא מימיות הצלה במים טריים לחברה שנותרו מעולפים מאחור.

ביום השביעי למסע, ערב ראש השנה, הגיעו לדרום הימה והחלו לעלות צפונה, לאורך הצד המערבי, עד שהגיעו למפעל המלח בסדום. את פניהם קיבלו קיבוצניקים "משלהם", פועלים מקבוצות עבודה שהועסקו במפעל. בחברתם חגגו את הלילה הראשון של החג ונחו לצבור כוחות להמשך.
לקראת צאתם לחלקו השני של המסע, בצידו המערבי של ים המלח, שב והצטרף אליהם אורי יפה, חברם שפרש טרם צאתם לדרך.
לאורך הצד המערבי המשיכו את מסעם עוד ארבעה ימים, בהם שוב נקלעו למצוקת מים, ופגשו בדרך ערבים שסייעו להם. הם טיפסו אל מרומי מצדה וראש צוקים, הלכו לעין גדי חנו במעיין פשחה, חצו את נחל דרג'ה ונחל קדרון, והשלימו את המסע בנקודה ממנה יצאו, בקליה.
12 ימים נמשך המסע הרגלי להקפת ים המלח, במהלכו עברה החבורה כ-180 קילומטרים.
את יום שישי, היום האחרון למסע, סיכם דודו ברשימותיו:
"נוכחנו פתאום כי צורתנו איומה. לא מגולחים, פנינו מזוהמים מחול ההרים ומי ים, הרבה מאיתנו לבושי קרעים – אותות גבורה בהעפלתנו בין הסלעים והשיחים הדוקרניים.
התקשטנו בילקוטינו שמלבד סדינים ובגדים מזוהמים לא היה בהם מאומה, סגרנו את הרצועות והצטלמנו בחבורה – הפעם היחידה במשך כל הטיול, אף כי היו איתנו שתי צלמוניות, כי הקדשנו את כל הפילמים לצילומי נוף.
היתה הרגשת נעילה. אנו קרבים ובאים. הנה קליה ובנייני הפועלים הגדולים. לבסוף אנו גם רובצים על שער המפעל, מצפים לאוטו שיסיענו לביתנו, לחברינו. נשאנו את עינינו במבט פרידה אחרון והרגשנו שהוצק אל דמנו שמץ מכוח האיתנים אשר לארץ הזאת"

כבר עם שובם התפשטה בחוגי הנוער ביישוב העברי השמועה על המסע שפרץ את גבולות הדִמיון.
קורותיהם של המשתתפים בו היו מושא להערצה בסניפי התנועות. מי ששמע ממקור ראשון ומי שהעביר ממקור שני ושלישי – העצימו את התעוזה והתושייה, את האפשרויות הבלתי מוגבלות.
שנתיים לאחר מכן פרסם דודו בהרחבה את יומן המסע ב"דבר" – העיתון הרשמי של מוסדות היישוב. הפרסום הוסיף עוד נדבך לדמותו של הצבר הישראלי העשוי ללא חת, ותרם להיסטוריה של טיולי הנוער את מורשת המסע ואבני הדרך שלו: הנחישות, ההתגברות על הצמא הנורא וסכנת המוות, משמעת הברזל, ערכי עזרה הדדית ודבקות במשימה. דורות של סיירים גדלו על ערכים אלו ועל תיאורי הדרך והמקומות שתוארו בפירוט נרחב על ידי דודו.

המסע המשיך להיות חלק ממורשת העוברת מדור לדור , עוד שנים רבות, וחוויות משתתפיו סופרו בכתב ובעל פה. רפי טהון פרסם את זיכרונותיו שקובצו לספר, אחרים הוזמנו לספר על המסע פורץ הגבולות באוזני ילדים, בני נוער ומבוגרים, וריתקו את מאזיניהם – בערבי הווי של תנועות נוער לאור מדורות, בחדרי אוכל של קיבוצים ובאולמות תרבות בעיר ובכפר.

זהו פרק מתוך הספר:
"מעוז חייו – סיפור חייהם של חיה ודודו אפל"

 דודו אפל נמנה על מתווי הדרך החינוכית
של תנועת "הקיבוץ המאוחד" – הגדולה והחשובה
בין התנועות המיישבות את ארץ ישראל 

על גב הספר "מעוז חייו" – נכתב:

"מעוז חייו" - גב הספר
"מעוז חייו" – גב הספר
קטגוריה: מעוז חייו | תגיות: , , , , , , , , , | פרסום תגובה

מבשרת ירושלים – פרקי היסטוריה על היישוב "מבשרת ציון"

 

סיפור הקמת מבשרת ירושלים

אילוסטרציה: אפרת רבי, הספר "עלי לך מבשרת"

סיפור הקמת "מבשרת ירושלים"
אחד משני היישובים שהתאחדו
והיו למועצה המקומית "מבשרת ציון"

פרקים מתוך הספר "עלי לך מבשרת"
מאת שלומי רוזנפלד 

מתיישביה הראשונים של מבשרת ירושלים הגיעו ב-14 במאי 1956 ממרוקו, טוניסיה ואלג’יריה.
מקימי היישוב נישאו על גלי עלייה לישראל שהתגברו מאד באמצע שנות ה-50, כשערפל כיסה את מצב היהודים במדינות המגרב בצפון אפריקה. החלטתם היתה נחושה: לקחת את גורלם בידיהם, ולהיות שותפים לפרק היסטורי רב-תהפוכות שמתחיל בראשית המאה ה-20 ומסתיים על גבעה בהרי ירושלים.

מהמגרב לנמל חיפה

 ההיסטוריה של יהודי המגרב במאה ה-20, רוויה באירועים מטלטלים.
מחצית משנות המאה עברו עליהם בנינוחות יחסית בחסות השלטון הצרפתי הקולוניאלי.
הצרפתים הביאו סממנים אירופאים לתושבים המקומיים, במיוחד בערים הגדולות והחשובות, והשפעתם ניכרה היטב – בשפה הצרפתית שהיתה שפת לימוד רשמית בבתי הספר ציבוריים, בתרבות, בכלכלה ובסדרי החיים. ליהודים במדינות החסות הוענק ביטחון יחסי של השלטונות, ולעתים אף נהנו מזכויות יתר שלא קיבלו המוסלמים, כמו: אזרחות צרפתית (באלג’יריה). הצרפתים התירו פעילות ציונית ולא הפריעו לארגונים ציוניים להקים בתי ספר יהודיים, סניפים של תנועות נוער, מוסדות בריאות, ומוסדות קהילתיים שנהנו מתמיכה כספית של בעלי הון יהודיים.

למרות שיהודי המגרב נשאו עיניהם אל ירושלים, בתפילותיהם,
מעטים עלו אליה. החיים הנוחים, יחסית, לא דרבנו אותם לממש את חלום השיבה לציון.

תקופה קצרה, במלחמת העולם השנייה, סבלו היהודים מתקנות אנטישמיות ומאפלָיָה – בשנה בה
נכבשה צרפת על ידי גרמניה ומונתה ממשלה ששיתפה פעולה עם השלטון הנאצי. בטוניסיה אף הוכנו מחנות ריכוז בסגנון המחנות באירופה, שהספיקו לרכז בהם מספר לא גדול של אסירים עד שהובסה גרמניה.
לאחר תבוסת גרמניה במלחמה, ושחרורה של צרפת, שבו החיים למסלולם הרגיל. היהודים יכלו לנשום לרווחה ולקוות לעתיד טוב יותר. אבל אז, החלו המאבקים לסילוק השלטון הצרפתי, ובכל אחת מהמדינות התנהל מאבק של התושבים לעצמאות.

המיעוט היהודי נקלע אל תוך המאבקים ונוצרו חיכוכים בינו לבין הרוב המוסלמי – הסתה לאומנית
ופרעות שהתרחשו ברחבי המדינות גרמו לפגיעה ביהודים וגבו קרבנות בנפש וברכוש.

ב-1948 קמה מדינת ישראל – אירוע אשר הדיו הגיעו עד לארצות המגרב.
המתח בין הערבים, המזדהים עם אחיהם בפלסטין, לבין היהודים – הסלים, ועמו הסלימה האלימות.
יהודים שהרגישו כי הקרקע בוערת תחת רגליהם בחרו לעזוב והחל גל עלייה ראשון למדינת היהודים בסיוע שליחים של המדינה.

היסטוריה של עלייה

שליחי הממסד הישראלי הגיעו לקהילות יהודי צפון אפריקה, עברו בין בתי הכנסת, דיברו על ליבם של היהודים ועודדו אותם לעלות לישראל. עשרות אלפים שנלהבו מהרעיון הציוני ונפשם קצה מחיים של חרדה ואי-ודאות, עזבו את ביתם ועלו. עלייתם, בסיוע גורמים ישראלים נעשתה לעתים באופן רשמי ולעתים באופן לא רשמי. גם כשהורשו לצאת – יצאו בחשאי, בלי לעורר רעש מיותר בקרב השכנים הערבים.
העולים מצפון אפריקה נבלעו בין מאות האלפים שעלו לישראל ונקלטו יחד עם עולים מאירופה ומאסיה. זו היתה תחילתה של “העלייה ההמונית” שהציפה את המדינה אשר קמה זה עתה. מספרם של העולים הכפיל בתוך שנים ספורות את אוכלוסייתה של המדינה החדשה, שלא ידעה איך להתמודד עם המצב החדש. עולי כל הגלויות שוכנו במחנות זמניים ובמעברות. משם, הועברו לערים גדולות וליישובים בפריפריה בהתאם למדיניות הממשלה.

תחנות המעבר הזמניים, בעיקר המעברות, היו מקור לכאבי ראש עבור המוסדות הקולטים והמיישבים.
בכל מקום כזה הצטופפו מאות משפחות שהתגוררו באוהלים, צריפים ופחונים – ביניהם משפחות
ברוכות ילדים, משפחות מארצות מוצא שונות שדיברו בשפות שונות ונשאו מטען תרבותי שונה. רוב שוכני המעברות יצאו מהן למקום מגורים קבוע, אחרים נשארו תקועים בהן שנים אחדות והיו למעמסה על מוסדות הרווחה.

באמצע שנות ה-50 , לאחר שקיבלו מרוקו וטוניסיה את עצמאותן, והצרפתים הסתלקו, גבר עוד יותר חששם של היהודים במדינות אלה.
גל עלייה שני החל.
הפעם נערכה מדינת ישראל לקבל את העולים בדרך אחרת.

מהאנייה אל הכפר

לקחי העלייה ההמונית נלמדו, ונבנתה מתכונת קליטה חדשה. קראו לה: “מהאנייה אל הכפר”, וכשמה, כך היתה: קליטת העולים התבצעה, תוך כדי דילוג על שלבי מעבר, מרציפי הנמל הישר אל מגורי קבע ביישוב קיים.

עולי צפון אפריקה שבאו בהמוניהם בגל העלייה השני, נשלחו למושבים, לערים ולעיירות פיתוח בפריפריה – באשקלון ובנתיבות, בעמק בית שאן ובמגדל העמק, באור עקיבא ובבית שמש ובעוד עשרות נקודות יישוב קיימות, וכאלה שהוקמו במיוחד כדי לשכן בהן את העולים.
אחת מאותן נקודות יישוב הוקמה על מורדות רכס הררי שנשקף אל העיר ירושלים.

המוסדות המיישבים החליטו לקרוא ליישוב החדש: "מבשרת ירושלים". את השראתם לקביעת השם שאבו מהפסוק בספר ישעיהו: "עַל הַר גָּבֹהַ עֲלִי לָךְ מְבַשֶּׂרֶת צִיּוֹן הָרִימִי בַכֹּחַ קוֹלֵךְ מְבַשֶּׂרֶת יְרוּשָׁלִָם הָרִימִי אַל תִּירָאִי".

מיקום היישוב החדש נקבע בגבעה המתנשאת לגובה 800 מ’, מעל עמק מוצא.
לרגלי הגבעה ובשיפוליה שכן בעבר הכפר הערבי קוֹלוֹניָה. לאחר כיבוש השטח במלחמת העצמאות על ידי כוחות צבא עבריים, נטשו התושבים הערבים את בתיהם. קרבות המלחמה הותירו הרס בבתי קולוניה, והנטישה ההמונית הותירה עזובה שמילאה את השטח.
קילומטר אחד צפונה מהגבעה, על רכס ההר, נמתח "הקו הירוק" – קו הגבול בין מדינת ישראל למדינת ירדן. כוחות הצבא הירדני שהתפרסו על ראשי ההרים צפו על האזור, ומדי פעם ירו  ליגיונרים ירדנים ירי מנשק קל שכוון אל תושבי "מוצא עלית" ואל הנוסעים בכביש העולה לירושלים.
קילומטר אחד דרומה מהגבעה, בהמשך הרכס, התבסס יישוב קטן – "מעוז ציון", שהוקם ב-1951. תושבי מעוז ציון, עולים מעירק ומכורדיסטן, התגוררו במעברה שנקראה "מעברת הקסטל", על שם המבצר ההרואי המתנשא מעליה. שלוש שנים עברו עליהם בצריפי פח עד שנבנו עבורם מבני אבן. הם הועברו מהצריפים למבני קבע שנבנו עבורם והמעברה חוסלה.

מסיום מלחמת העצמאות, ובמשך שבע שנים, שררה בעמק מוצא שלווה מתוחה.
בכביש העולה לירושלים נרשמה תנועה דלילה של כלי רכב, במטעי הפרי שהשתרעו מעמק הארזים ועד סכר עין כרם – נקטפו הפירות בעונתם, ובלילות נשמעו יללות התנים שמצאו מנוחה בין השטחים החקלאיים לעזובת הבתים.
עד שהגיעו הבונים והפרו את השקט הרועם.
שיני פלדה של טרקטורים נגסו באדמה הטרשית, ופועלי בניין עמלו מסביב שעון והלמות פטישיה
הדהדה בעמק ובהר. בתוך חודשים ספורים, פחות מחצי שנה, הסתיים פרויקט הקמה של היישוב.
עשרות מבנים חדשים, דו-משפחתיים, עמדו מוכנים לשמש קורת גג לעולים החדשים שעשו דרכם
באנייה מנמל מרסיי בצרפת.

1955 - אבני פינה על הגבעה במבשרת ירושלים

1955 - אבני פינה על הגבעה במבשרת ירושלים

יֵש מֵאָיִן

היישוב מבשרת ירושלים הוקם באופן שיטתי ומסודר.
אנשי תכנון וביצוע חברו לפרויקט ההקמה והיו שותפים לו המוסדות המיישבים של מדינת ישראל:
הסוכנות היהודית, החברה הלאומית לשיכון – עמידר, חברת הבנייה סולל בונה ומחלקות של משרדים ממשלתיים – משרדי החקלאות, העבודה והפיתוח.
מרכזת הפרויקט היתה דבורה אלינר, מנהלת מחלקת הקליטה בסוכנות ומהנשים הבולטות בתנועת
האשה הדתית לאומית. הגברת אלינר ואנשיה הקימו, יש מאין, ישוב חדש שהכל בו: מבני מגורים, מבני ציבור, מזון וציוד בסיסי שיסייע למשפחות בתקופת הקליטה.

משפחות הנקלטים הגיעו באנייה מנמל מרסיי, בצרפת, במחזורים שנקבעו מראש.
מחזור ראשון, ב-14 במאי 1956, מנה שלושים ושלוש משפחות, רובן ברוכות בילדים, וביניהם תינוקות בני יומם. המחזורים הבאים הביאו עוד כמאה משפחות, ועד חודש אוקטובר 1956 התגוררו במבשרת ירושלים כחמש מאות נפש. כולם “עמדו בתקן” שנקבע על ידי המוסדות המיישבים – בריאים בגופם ללא מחלות מידבקות או כרוניות, ובעלי כושר עבודה בגילאים צעירים, עד 50.

עוד בטרם דרכו רגליהם על אדמת ישראל ידעו לאן מועדות פניהם. בהיותם באנייה, קיבלו העולים לידיהם מסמכי זיהוי וקליטה בשפה עברית שלא כל כך הבינו. אחד המסמכים היה מסמך התקשרות עם חברת עמידר, בעלת הבתים ביישוב.
בהפלגה על מימי הים התיכון הוסבר להם כי הם עומדים להיקלט ביישוב על יד ירושלים, ביחידת
דיור ובתוכה ציוד ראשוני למגורים, וכי עליהם יהיה לשלם לחברה שכר חודשי שנקבע מראש עבור
מגוריהם. כדי להבטיח את התשלומים התחייבו העולים שאחד מבני המשפחה, לפחות, יוכל לשאת
בעול הפרנסה.
“בישראל כולם עובדים ומתפרנסים” אמרו להם המלווים שליחי מדינת ישראל.
כשירדו מהאנייה קיבלו כסף מזומן לסידורים ראשוניים – 2 לירות לכל נפש, סכום שהספיק לרכישת מעט בגדים וחפצים שימושיים. להמשך אספקת צרכיהם נדרשו לעבוד, וכבר בשבוע הראשון לבואם נפתח באתר סניף של “לשכת העבודה” עם פקיד שקיבל קהל פעמיים בשבוע.
גברים ונשים עמדו בתור כדי לקבל תעסוקה.
ההיצע לא היה גדול. רשימת ההצעות כללה עבודות כפיים – סיקול אבנים ונטיעת עצים ("עבודות
ייעור") בשירות הקרן הקיימת לישראל, סלילת כבישים עבור חברת התשתיות הלאומית מ.ע.צ, קטיף במטעי הפרי שניטעו על ראש הגבעה ובעמק מוצא, והקמה ומתיחת גדר עבור משרד הביטחון באזור הגבול הקרוב, כדי למנוע חדירת מסתננים מירדן.

רשימת המשפחות הראשונות ביישוב

רשימת המשפחות הראשונות שאכלסו את בתי "מבשרת ירושלים" ב-14 במאי 1956 - מתוך מסמך של הסוכנות היהודית

הגברים נשאו בעול הפרנסה העיקרי, כמתחייב ממעמדם הבכיר בתא המשפחתי מדורי דורות.
אלה שעסקו בארצות מוצאם במסחר או בעבודות מקצועיות קיבלו בהשלמה את עבודת הכפיים המפרכות ושמחו על כל לירה נוספת שהכניסו לכיסם.
הנשים נחלקו – בין אלה שיצאו לעבוד לבין אלה שנשארו לטפל בילדים ולנהל את משק ביתן, בין המעשיות והנחושות לבין הצייתניות לקודים המשפחתיים הישנים, בין נשים ברוכות הילדים לבין רווקות או אימהות לילד אחד או שניים.
נשים שיצאו לעבוד מיד, עסקו בעבודות כפיים. הן מתחו גדרות, קטפו פרי מהעצים וכותנה מהשדות.
לעבודה בשדות כותנה יצאו בקבוצות מאורגנות מהיישוב אל השדות הפרושים בדרום, באזור קרית גת הרחוקה. בהגיען לשדה קיבלו ממנהל העבודה שק שנישא על חזית גופן ונכרך ברצועה סביב צווארן.
במשך שעות רבות היו מתכופפות ללקט את סיבי הכותנה ולמלא בהם את השק. כמות השקים שמילאה כל אחת – קבע את שכרה, שמעולם לא השתווה לשכרו של הגבר.
לאט לאט העזו עוד נשים לצאת לעבודה “רכה” יותר ומקובלת על הקודים המשפחתיים – תפירה, ניקיון, ניהול משק בית וטיפול בילדי משפחות ירושלמיות מהמעמד הבינוני והגבוה.
האשה העובדת השלימה את ההכנסה המשפחתית אך לא השתחררה מעבודות הבית המסורתיות. בשובה מעבודתה בחוץ חיכה לה הבית שלה לניקיון ובישול, וילדים שהמתינו בסבלנות לאוכל שרק
אמא יודעת לבשל.

שמעון ותמר בן יאיר - מקבוצת העולים הראשונה שהגיעה מקזבלנקה למבשרת ירושלים. בנם ציון הוא הילד הראשון שנולד ביישוב

בחלוף שנה אחת, כבר התנהל מבשרת ירושלים כיישוב עצמאי שמתיישביו מכלכלים את עצמם. הוא השתייך למועצה המקומית הרי יהודה (כיום: מטה יהודה), ומניין מתיישביו עמד על כ-600 נפש.
התושבים הקימו ועד מקומי שייצג אותם מול הרשויות, וניהלו חיי קהילה תוססים. הם דיברו בינם
לבין עצמם בצרפתית, מרוקאית, טוניסאית ו”עברית למתחילים” שלמדו בקורס מהיר שהתקיים באחד מיחידות הדיור ביישוב, או במקומות עבודתם.
בבוקר יצאו יחד לעבודה – בהסעות מאורגנות או בעמידה משותפת בתחנת האוטובוס. בשעות הפנאי קפצו לבקר משפחה אצל רעותה, ובלילות הקיץ ארגנו חפלות ומסיבות ריקודים. לאורך כל ימות השנה חגגו יחד שמחות משפחתיות – בר מצווה, ברית מילה או חתונה. כל שמחה היתה שמחה קהילתית בה נטלו חלק כל המתיישבים – כאלה שעזרו בהכנת התקרובת וכאלה שבאו לברך את בעלי השמחה.

בשבתות ובחגים התייצבו כולם בבית הכנסת שהמשיך לסמל עבור כולם את הקשר עם המסורת היהודית שגדלו על ברכיה. על הידוק הקשר עם המסורת היו אמונים שניים: הרב מרדכי חזיזה, רב
רשמי ופוסק הלכה מטעם רשויות המדינה, והרב דוד סויסה, “הצדיק” המקובל שאליו באו לקבל ברכה ולתנות צרות של יום יום. בנו של הרב סויסה, שמעון, נהרג בעלותו על מוקש שהונח על ידי מסתננים מהגבול הירדני, בשנה הראשונה לבואם.

הגבול היה נוכח בחייהם של המתיישבים, כבר מהימים הראשונים.
הם הביטו צפונה וראו את עמדות הליגיון הירדני ואת הפטרולים של כוחות הצבא הישראלי שסיירו
ממש מעל בתיהם, שמעו קולות ירי, והבינו כי בתיהם נמצאים בטווח של ירי מנשק קל.
עם הזמן התרגלו למתח הביטחוני ולסכנות האורבות להם. כמו שהתרגלו לחיים ללא חשמל, ולשימוש בעששיות נפט שיאירו את הבית, לבישול עם פתיליות, לקירור המזון בהנחתו על אדן החלון או במקום מוצל וקריר.

אסתר ושמעון שמול

אסתר ושמעון שמול - בעלי חנות הירקות הראשונה במבשרת ירושלים

האחווה לא הספיקה כדי להחזיק את כולם צמודים לקרקע.
בחמש השנים הראשונות באו והלכו עשרות רבות של משפחות שלא עמדו במתח הביטחוני, או התקשו להתמודד עם חיים על גבעה מבודדת יחסית ממרכז עירוני – חנויות שמספקות ציוד בסיסי בלבד, נסיעות קבועות לירושלים ואוטובוס שמגיע רק פעמיים ביום, נחשים ועקרבים שהסתובבו בין חצרות הבתים.

משפחה שעזבה – השיבה את מפתחות הבית לנציג חברת עמידר שהתחשבן איתה על היתרה שמגיעה מהם. תוך ימים ספורים עברו המפתחות למשתכנים אחרים – עולים חדשים שחברת עמידר שיכנה או משפחות מקומיות שנולדו להן ילדים ונזקקו לבית גדול יותר. מעברים של משפחות קרו גם בעיסקות “החלפה” – משפחה שרצתה לגור על משפחה אחרת, והדירה שהתפנתה התאימה להם החליפה עימה מפתחות. עמידר אישרה בלי בעיות, והנכס הנדלני – שהיה חסר ערך כספי של ממש – עבר מיד ליד.

עד כאן פרקים ראשונים מתוך הספר "עלי לך מבשרת" בהוצאת המועצה המקומית מבשרת ציון.
על גב הספר, בכריכתו האחורית נכתב:

כריכה אחורית של הספר עלי לך מבשרת

כריכה אחורית של הספר עלי לך מבשרת בהוצאת המועצה המקומית מבשרת ציון

קטגוריה: עלי לך מבשרת | פרסום תגובה

קישורים לחוויות ממבחני הסקר

* פורום תפוז

* קטע מסיפור חייו של מנוח שוורץ

* תלמידי בתי ספר בנהריה

* טליק בבלוג "פנימי גובלן"

* עוזי בן צבי הרגיש מטומטם כשנכשל בסקר

* זכרונות מתוך האתר נוסטלגיה און ליין

 

קטגוריה: מבחן הסקר | תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , | פרסום תגובה

הרכבת שלא הגיעה לאושוויץ

רכבת בהילוך חוזר

רכבת משא עם עשרות קרונות עשתה סיבוב פרסה, ובמקום להגיע למחנה ההשמדה אושוויץ – הגיע "משלוח היהודים" למחנה שטרסהוף.
כך ניצל נתן גולדשטיין, שהיה על הרכבת יחד עם בני משפחתו.

הנה פרק מתוך סיפורו של נתן על "המשלוחים שלא הגיעו ליעדם".

לקריאת הפרק – לחצו על הקישור הבא:

strasshof train – Natan Goldstein

קורות חייו של נתן גולדשטיין יצאו לאור בספר "מעמק עכור לפתח תקווה".
נתן נולד בעיירה הונגרית, פישפיקלדאן, ובהיותו נער פרצה מלחמת העולם השנייה. כמו רבים מיהודי הונגריה, גם משפחת גולדשטיין עלתה על הרכבת לאושוויץ, אבל גורלה נגזר לחיים ארוכים. הרכבת שלהם הובילה אותם לאוסטריה, שם ניצלו נתן, הוריו, אחיו ואחיותיו.
אחרי המלחמה הצטרף נתן לחברי בני עקיבא בהונגריה ויחד עימם הצליחו להגיע בדרך מופלאה אל חופי יוגוסלביה ומשם לארץ ישראל.
אחרי הקמת המדינה שירת בצה"ל ואחרי שחרורו פגש את חווה ברוידא. חווה עברה שואת גירוש, ברומניה, והגיעה גם היא עם בני משפחתה לישראל.

שני הסיפורים של חווה ונתן הצטלבו ברחובה של העיר פתח תקווה. משם נמתח סיפור אחד שממשיך בנישואים והקמת בית ומשפחה.

חווה ונתן גולדשטיין

 

קטגוריה: כללי | תגיות: , , , , , , , , , , , | 5 תגובות

מבחן הסקר – קצת היסטוריה

 

קצת היסטוריה

תחילתו של הסקר ב-1955.

אז התכנסה ועדה במשרד החינוך לדון בשאלה: מי זכאי לקבל מלגת לימודים (סטיפנדיה) לחינוך תיכוני. נקבעו קריטריונים עבור תלמידים ממשפחות מעוטי יכולת, ונקבעו קריטריונים לתשלום מלא או חלקי של הורים לפי הכנסתם החודשית. הקריטריון המרכזי שנקבע, בתום דיונים ממושכים: בחינה ארצית לבחינת הישגי התלמידים הראויים לכך.

הבחינות יצאו לדרך.
צוות מורים הכין את המתכונת הבסיסית. נבחרו תחומי הלימוד, הוכנו שאלות ונערך סקר מקדים בו נבחנו באופן אקראי ילדים שנבחרו לצורכי ניסוי.
אחרי מבחני הסקר הראשונים הופקו לקחים. בהמשך, כל שנה, ועדה מקצועית התכנסה ובחנה את השיטה ואת המתכונת הראויה – הוסיפו וגרעו שאלות ותכנים, שינו את האופן בו נקבעו הציונים, החמירו או הקלו עם הנבחנים.

מדידות שנערכו במשרד החינוך העלו כי בין 40 ל-50 אחוז מילדי ישראל קיבלו את הציון "עבר". המספר הנמוך של העוברים והרכב האוכלוסייה ממנה הגיעו, עוררו ביקורת ועלו על סדר היום הציבורי כל שנות קיומו של המבחן.
למרות הביקורת על השיטה ועל המתכונת, המשיך הסקר להתקיים ולשמש כגורם מכריע בסבסוד לימודי התיכון של תלמידי ישראל. למעשה, קבע הסקר את עתידם של התלמידים שהשתתפו בו ואת האופן בו יוכלו להשתלב בחברה.
בשלהי שנות ה-60 קרב קיצו של המבחן. הממשלה החליטה לנער את מערכת החינוך ויזמה רפורמה כללית שהקיפה את כל המערכת ושינתה אותה לגמרי. התיכון במתכונתו הישנה – בוטל, נוספו חטיבות ביניים, השתנו הקריטריונים לקבלת תלמידים והורחבו המגמות בלימודי תיכון. הרפורמה חוללה אינטגרציה שנועדה לצמצם את הפער החינוכי בין שכבות האוכלוסייה, והסקר הפך מיותר ולא רלוונטי.
ב-1972 בוטל "מבחן הסקר".
הוא נמחק מסדר היום הציבורי, ונבלע בתוך ים השינויים הגדול של הרפורמה, אבל הותיר חותם והשפיע על דור שלם של ילדים שגדלו במדינת ישראל בעשורים הראשונים שלה. הילדים האלה, שמספרם נאמד בלמעלה מחצי מיליון, גדלו והקימו משפחות, והיו לשדרה המרכזית של אוכלוסיית המדינה במשך שנים רבות.

  seker-yediot-1969

הסיפור המלא של מבחן הסקר – בפרקים הבאים:

קטגוריה: מבחן הסקר | תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , | פרסום תגובה

כבוד ראש העיר – הצלחות וטרגדיות

כבוד ראש העיר – הצלחות וכמה דפי "יזכור"

1974 - "ראש עיר הנוער" אמנון בסון וסגניו במסיבת עיתונאים

1974 - "ראש עיר הנוער" אמנון בסון וסגניו במסיבת עיתונאים

 

באחד מימי חודש יוני 1974 דהרו בחוצות תל אביב שתי מכוניות כיבוי.
במקום סירנות מייבבות נשמעו מהן קול צלצולי פעמונים שבישרו את בחירתו של אמנון בסון, תלמיד י"א בתיכון, לתפקיד "ראש עיר הנוער". כמה דקות קודם לכן, נבחר בסון לתפקידו בישיבה קצרה של "מועצת עיר הנוער" הנבחרת, ותחת עינם הפקוחה של אנשי האגף לתרבות נוער וספורט בעיריית תל אביב.

עיריית תל אביב, המפיקה, נתנה כבוד לראשי עיר-הנוער, שהיו כולם תלמידי התיכון ופעילים בארגוני נוער.
ראשי העיר הנבחרים, היו לכוכבי התקשורת. התראיינו בעיתונים, קיבלו מפתח ומגילה סמליים והובילו טקסים מרשימים. הם הרגישו אחריות עצומה לנהל "מועצה" שתפעלה את העיר, ולרשותם עמדו מתנדבים רבים, וביניהם גם "משטרת צעירים" שפיקחה בשנים הראשונות על הסדר בכל רחבי המתחם.
ככל שהשתנה אופייה של עיר הנוער, נדחקו ראשיה הצעירים למעמד סמלי יותר. המפיקים מהעירייה וחברות ההפקה הובילו את האירוע ודאגו לכל פרט בו.

שלושת ראשי עיר הנוער הראשונים הלכו לעולמם בגיל צעיר מאד.
עודד חרמוני, ראש העיר הראשון (1963) – נהרג במלחמת יום כיפור ( דף היזכור שלו -  כאן )
קמי יהלומי, ראש העיר השני (1964), נפטר ממחלת הסרטן בגיל 25. ( דף היזכור שלו – כאן )
רפי אונגר, ראש העיר השלישי (1965), נהרג במלחמת יום כיפור. ( דף היזכור שלו – כאן )

1964 - הנצחה טרגית של ראשי העיר - קמי יהלומי ועודד חרמוני ז"ל - לחצו להגדלה

 

ראש עיר הנוער הרביעי (ב-1966) היה רוני מילוא (מילקובסקי), שעשה קריירה פוליטית כחבר כנסת, שר בממשלה, ובסוף הקריירה נבחר לכהן כראש העיר תל אביב.
ראש עיר הנוער העשירי היה דוד פייגנבלט, שפנה לקריירה עסקית והיה לאחד מיָזָמֵי ההייטק הגדולים של ישראל, ומוכר יותר בשמו הנוכחי: דוידי גילה.

ראשי העיר האחרים נבלעו בחברה הישראלית והמשיכו לקריירות בתחומי עיסוק שונים ומגוונים – יש ביניהם סוכן ביטוח, איש עסקים, מרצה מבוקש, משפטנים, אל"מ בצה"ל, מאמנים אישיים וגם קוסם אחד.
הנה רשימה חלקית שלהם:
מאיר וורונצברג-נצר (1967) יואב בן דרור (1969), עפרה פרסיל (1970), עופר אטינגר (1971), שמעון מנג'וק (1973), אמנון בסון (1974), דב שוורץ (1975), אורי אירם (1976), תמר צוקר (1977), אריה קלמנזון (1979), רונן שגיא (1980), אייל באיער (1983), יוני גרא (1995).

עפרה פרסיל - ראש עיר הנוער 1970

איך נראית עיר הנוער ממרחק השנים – קראו בקישור הבא

ועוד, על עיר הנוער, בקישורים הבאים:

עיר הנוער והנעורים של התרבות הישראלית

ככה זה התחיל

אז מה היה לנו שם בעיר הנוער ?

השקיעה של עיר הנוער

כבוד ראש העיר וטרגדיות מקופלות בין דפי יזכור

עיר הנוער – הרהורים על תקופה שאיננה עוד

קטגוריה: עיר הנוער | תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , | 2 תגובות

הגימנסיה העברית בירושלים

9 ו - הגימנסיה העברית בירושלים
קטגוריה: כללי | פרסום תגובה

החיים באו לידי ביטוי

באים לידי ביטוי

מסע בעקבות ביטויים לשוניים

שלא רוצים להחליף את הדיסקט

יש מילים וביטויים שמסגירים מיד את גילו של המשתמש בהם.

אם מישהו אומר לך "חביבי" או "דחילק", אתה יודע שהוא מגיע מסביבות הפלמ"ח, איפושהו בסביבות הקמת המדינה, פינת מלחמת השיחרור.
אם מישהי אומרת לך "חביבתי" את יודעת שיש לך עסק עם אחת מתקופת הקוקו והסרפן, עם הטורייה והשיבריה וכל הבחורות ההן.
החבר'ה האלה לא מתחברים אל השפה העברית החדשה. לא אל אחי ולא אל אחותי, לא אל הכזה ולא אל הכאילו. הם מביטים בבוז על ה"צוציקים" שמדברים בשפה ש…השד יודע מאיפה לקחו אותה.

הלו…אומרים להם הצוציקים, תחליפו את הדיסקט, אנחנו כבר בשנות אלפיים.
אבל אופס…גם הדיסקט כבר לא קיים.
אנחנו ב-2013, וההתקן המרובע שייך לסוף המאה ה-20, בימים שהמחשב עבד עם כונן קטן שהכניסו אליו את הדיסקט – בהתחלה לצרכי הפעלה ואחר כך בשביל גיבוי.
לאלה שהשתמשו בדיסקט היה מושג על מה שקורה בתקופה שלהם, ואז -"שנות האלפיים" נראו להם עידן חדש ומבטיח שהביא עימו ביטויים חדשים.
הם, שפעם היו הצוציקים, הם כבר הורים לילדים שהלכו לצבא ועוד מעט מתחתנים. הם חושבים שהם מגניבים כשהם מדברים בביטויים חדשניים כאלו שחבל על הזמן. יש להם מה לומר אחד לשני אודות הצאצאים שלהם ב"שיחות סלון" ועל כוס קפה ועוגה.

פאתטי, אומרים הצאצאים בחמלה, ומסמסים בינם לבין עצמם: פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח.
מי מדבר היום בשיחות סלון ? מי בכלל יושב בסלון ומדבר על החיים, כשיש את הקיר של הפייסבוק ובו מקשקשים על הכל. שיחות סלון שייכות לתקופה בה נפגשו בלילות שישי עם החברים מול הטלוויזיה, וקיטרו, ודיסקסו, וניתחו את המצב. היום, כשיש לכל אחד את החדר שלו וכל אחת מביאה את החברות אליה לחדר או שהולכת איתה אל הבר הקרוב, קשה להבין שעד לפני כמה שנים, הטלוויזיה היתה "מדורת השבט" עם ערוץ אחד.
המדורה נותרה ביטוי לשוני דועך ואנאכרוניסטי. ומי שלא מבין מאיפה הוא צמח, רץ אל גוגל ושואל את מנוע החיפוש שיודע הכל – מה הפירוש ומה המקור. והרי עוד מעט גוגל בעצמו יהיה ענתיקה משנת תרפפו וילדי הדורות הבאים ינסו להבין את הביטויים האלה ואולי יקבלו מושג על מה שקרה כאן.

הנה מסע קצר אל החיים שהיו כאן פעם, ובאו לידי ביטוי בלשון הדיבור היומיומית. הביטויים – פג תוקף המקור שלהם, אך עדיין יש להם דוברים נאמנים שלא החליפו את הדיסקט.
כל ביטוי הוא פרק נפרד. כל שורה מהשורות הבאות היא קישור אל הפרק ההיסטורי.

קליק…ויש לך מושג.

ירד האסימון – סוף סוף נחשף: לאן בדיוק ירד.

תקליט שבור – את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק סיק סיק סיק סיק סיק סיק 

הבוהמה וצמרת הסנובה – שהולידו את הסלבריטאים ואת מגדלי היוקרה 

רודף שמלות ואשה עם המכנסיים בבית 

אלה ששותים תה מהחלונות הגבוהים 

אכלו מאותו מסטינג ושבו אל נקודת ההתחלה 

• אני רק שאלה 

bitui-6

קטגוריה: לשון היסטורית | תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , | תגובה אחת